Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi
Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi logosu
Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi logosu
Kuruluş 7 Kasım 1970
Eski isim(ler)i Ankara Üniversitesi Elâzığ Veteriner Fakültesi
Kayıtlı 846
Konum Elâzığ, Türkiye
Web sitesi http://veteriner.firat.edu.tr/tr

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi; Türk tarihinin ikinci, Cumhuriyet tarihinin ilk kurulan Veteriner Fakültesi'dir. 1970 yılında Ankara Üniversitesi’ne bağlı olarak öğretime açılmıştır. 11 Nisan 1975'te Fırat Üniversitesi'nin kurulması ile Fırat Üniversitesi'ne bağlı olarak çalışmalarına devam etmiştir. Özellikle tarihi ile Türkiye'de ve Avrupa'da önemli bir yerde bulunmaktadır. Fakülte eğitim programı içerisinde, daha uygulama ağırlıklı bir eğitim verilmektedir. Uygulama ve klinikler için 7 gün 24 saat hizmet veren tam donanımlı bir hayvan hastanesi bulunmaktadır. Bünyesinde 72 Profesör, 14 Doçent, 5 Yardımcı Doçent ve 29 Araştırma Görevlisi olmak üzere toplam 120 adet akademik personel barındırmaktadır. Fakültedeki öğrenci sayısı 846’dır. Fakültede tüm bölümler için Yüksek Lisans ve Doktora programları mevcuttur. Fakülte mezunları gerek kamu sektöründe gerekse de özel sektörde istihdam edilmektedir. Ayrıca bu fakülte EAEVE (Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği)'ye tam akredite olmuş bir Veteriner Fakültesidir. Yani Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi mezunlarının AB ülkelerinde diploma denkliği vardır.

2014 yılı itibarıyla International Veterinary Students' Association (Uluslararası Veteriner Öğrencileri Birliği)'a üye olmuş ve ilgili toplulukta IVSA Elazığ ismiyle temsil edilmektedir.

Fakülte Binası, günümüzde kullanılan fakültenin mimarı Ziya Tanalı olup 1971-1977 yılları arasında yapılmıştır. M. Ziya Tanalı’nın dönemsel mimarisini en güçlü vurgulayan tasarımlar belki de Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'dir. Fakülte yerleşkesi, rektörlük kampüsü içerisinde olabildiğince uzanan ve yatay bir kütleye dönüşen bir yapıya sahiptir.

Fırat Üniversitesi Veteriner Fakültesi'nin İşbirliği Yaptığı Yabancı Üniversiteler[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Polonya Medical University of Bialystok (Polonya)
  • İtalya Universita di Bologna (İtalya)
  • Avusturya University of Veterinary Medicine (Avusturya)

Akademik birimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Temel Bilimler Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Klinik Öncesi Bilimler Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Klinik Bilimleri Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Zootekni ve Hayvan Besleme Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]

Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Bölümü[değiştir | kaynağı değiştir]