İçeriğe atla

Félicien Rops

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Félicien Victor Joseph Rops (7 Temmuz 1833 - 23 Ağustos 1898), Sembolizm ve Fin-de Siecle dönemi ile ilişkili Belçikalı bir sanatçıydı. O bir ressam, illüstratör, karikatürist ve üretken ve yenilikçi bir grafikerdi (özellikle tifdruk). Genel halk tarafından çok tanınmamasına rağmen, akranları tarafından büyük saygı gördü ve zamanının yayıncıları, yazarları ve şairleri tarafından bir illüstratör olarak aktif olarak takip edildi. Jules Barbey d'Aurevilly, Charles Baudelaire, Charles De Coster, Théophile Gautier, Joris-Karl Huysmans, Stéphane Mallarmé, Joséphin Péladan, Paul Verlaine, Voltaire ve diğerleri için illüstrasyonlar ve kitap kapakları tasarladı. Günümüzde en çok dönemin erotik ve okült literatürünü betimleyen baskıları ve çizimleri ile tanınmaktadır. Ancak aynı zamanda manzaralar, deniz manzaraları ve ara sıra tür resimleri de dahil olmak üzere yağlı boya tablolar da üretmiştir. Rops, Belçika çizgi romanlarının öncüsü olarak kabul edilmektedir.[1] :243 p.[2][3][4] :3-5 p.

Stüdyosunda Felicien Rops - Paul Mathey tarafından.
1860'lardan pastel boya ve mürekkeple bir Otoportre (detay)
Pornocrates (1878) sulu boya, guaj ve pastel (75 x 48 santimetre.) Musée Félicien Rops, Namur, Belçika

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Robert L. Delevoy (1978) Symbolists and Symbolism. Skira/Rizzoli International Publications, Inc., New York, 247 pp.
  2. ^ Jean Cassou (1979) The Concise Encyclopedia of Symbolism. Chartwell Books, Inc., Secaucus, New Jersey, 292 pp. [48, 94, 130-131 pp.]
  3. ^ Lambiek Comiclopedia: Félicien Rops. Entry by Kjell Knudde. https://www.lambiek.net/artists/r/rops_felicien.htm 8 Mart 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  4. ^ Patrick Bade (2003) Félicien Rops. Parkstone Press Ltd, New York, 95 pp.