Ezel karakterleri listesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ezel adlı Türk aksiyon ve drama televizyon dizisinde yer alan tüm hayalî karakterler.

Ana karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ömer Uçar/Ezel Bayraktar[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Kenan İmirzalıoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir.(1-71)

Ömer Uçar (İsmail Filiz); en yakın arkadaşları Ali ve Cengiz'le beraber oto tamircide çırak olarak çalışan sakin, efendi ve ailesine bağlı bir adamdır. Eyşan'ı gördüğü gibi aşık olur. Ancak en yakınları tarafından ihanete uğrar ve takip eden olaylar sonucunda estetik ameliyatla yüzünü değiştirip Ezel adıyla intikam peşine düşer.

Ezel Bayraktar: yaşadıklarının ardından hala uğradığı ihanetin nedenlerini merak eden hayatının kalanını bu ihanete dahil olan herkesten intikam almaya adamış, kendini geliştirmiş bir adam. Ömer kimliğinin üzerine Ramiz Karaeski'nin yardımıyla hem bilgi, hem yeni bir dünya görüşü, hem de para ekledi. Zekasıyla ön plana çıkar, güçlü bir adamdır.

Belirsiz ve metafizik bir sonla, Ezel ve Eyşan, Eyşan'ın gözleri kapalı ve ölü görünmekteyken trende seyahat eder. Ezel daha sonra Ramiz'in kendisine, yeni bir hayata hazır olmadığı sürece "asla takmaması" (yani içindekini içmemesi) talimatıyla verdiği yüzüğünden bir miktar sıvı içer. Ezel'in de gözleri kapanır ve Eyşan'a kendisiyle birlikte olacağını Bahar'ın da onları beklediğini söyler. Kamera, trendeki diğer yolculara, Ramiz, Bahar ve Ezel'in küçük kardeşi Mert'in de aralarında bulunduğu Ömer ve Eyşan'ın hayatını kaybeden sevgili arkadaşları ve ailesini gösterir.

Eyşan Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Cansu Dere tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

Eyşan güzel, çekici bir kadındır. Erkekleri paralarını almak için yönlendirmeyi kariyer edinen yetenekli bir dolandırıcıdır. Cazibeli, baştan çıkarıcı ve bir o kadar da acımasızdır. Küçük kardeşi Bahar'ı herşeyden ve herkesten çok sever. Babası Serdar, Eyşan'a adeta aşıktır, karısından ve öbür kızından kat kat daha fazla sever.

Annesi öldükten sonra babası, Eyşan ve Bahar'ı yanına alıp Denizli'yi terk ederler. Babası, Eyşan'a dolandırıcılık yaptırarak yıllarca geçimlerini sağlar, bir gün Eyşan artık bu durumdan bıkar ve Bahar'ı babasıyla bırakıp İstanbul'a teyzesinin yanına kaçar. İstanbul'da teyzesiyle yaşarken bir gün manavda Ömer'le tanışır ve aşık olur. Beraber çok güzel fakat pek uzun sürmeyen bir ilişki yaşarlar ta ki Ömer askere gidene kadar. Eyşan'ın hayatı tamamen değişmek üzeredir. Babası, Bahar'la beraber Eyşan'ı bulur ve yanına gelirler.

Serdar'ın aklında bir kumarhane soygunu vardır, bunu gerçekleştirmek için Bahar'ın hastalığını kullanarak Eyşan'ın aklına girer. Eyşan'da Ömer'in arkadaşlarını ayartarak onları Ömer'e ihanet etmeye ikna eder ve Ömer döndüğünde soygunu gerçekleştirip suçu onun üzerine atarlar. Eyşan, soygunun gerçekleştiği gece Ömer'i oyalamak için onunla geceyi geçirir ve o gün hamile kalır. Ömer tutuklanıp mahkemeye çıkarılır ve Eyşan yalancı şahitlikle Ömer'in müebbet hapis cezası yemesini sağlar. Ömer artık hapistedir, Eyşan ise onun çocuğuna hamiledir. Tek başına büyütmemek için Cengiz'le beraber olur ve evlenir, çocuğunda onun olduğunu söyler. Beraber Kıbrıs'ta bir otel yaptırırlar ve zengin fakat geçimsiz bir şekilde beraber yaşarlar.

Final bölümünde Cengiz tarafından bıçaklandıktan sonra Ezel tarafından hastaneden çıkarılarak bir trende ölmüştür.

Cengiz Atay[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Yiğit Özşener tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

Cengiz Atay (Yiğit Özşener); çıkarcı, güç için her şeyi yapabilecek karakterde bir adam. Ağzı iyi laf yapar, konuşarak her durumdan kurtulabileceğine inanır. "Hadi Be" repliği ile bilinir. Dizi boyunca kendi çıkarlarını hep ön planda tutmuştur. Eyşan'a aşıktır, onun her dediğini yapmış ve onu hiç aldatmamıştır. Bir şeyi kazanmak için yola çıktıysa kazanabilmek için her şeyi yapar. Final bölümünde Ezel ve Ali tarafından uçurumdan tam düşecekken tutulmuş, sonrasında bırakılmış ve düşerek ölmüştür.

Ali Kırgız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Barış Falay tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

Bilinen lakabıyla Kerpeten Ali mahallenin bıçkın delikanlısıdır, fakir bir hayatı vardır. Oto tamir dükkanında Ömer'le beraber çalışmaktadır. Cengiz onu Ömer'e ihanete ikna etmek için onun yüzünden hapiste olan babasını kullanmıştır. Ali ihanet etmiş ancak büyük bir vicdan azabı çekmektedir. Daha sonra kendisini affettirir. Azad ile evlenir ve Tevfik adında çocukları olur.

Azad Karaeski/Kırgız[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Burçin Terzioğlu tarafından canlandırılmış karakterdir. (20-71)

Dayının yaşayan tek çocuğu. Sert karakterli, özgür ruhlu ve dişli bir kadın. Hayatı boyunca kaçmış, aile şefkatinden bihaber büyümüştür. Diziye Dayı'nın hayatını yazan bir yazar olarak girer, esas kimliği sonradan ortaya çıkar. Ali ile evlenirler ve Tevfik adında çocukları olur.

Ramiz Karaeski[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Tuncel Kurtiz ve gençliği Ufuk Bayraktar tarafından canlandırılmış karakterdir.(3-61)

Bilinen adıyla Ramiz Dayı, 1971 yılında İstanbul’a gelmiş ve şehri fethetmeye ant içmiş bileği kuvvetli bir adam. Dizide zekası, hayat tecrübesi, raconu ön planda tutuşu ile öne çıkar. Ömer'i hapishanede koruması altına almış ve eğitmiştir. Mert, dürüst bir kişiliği vardır ve entelektüel bir adamdır. Hayattaki en büyük düşmanı aynı zamanda eski dostu olan Kenan Birkan'dır. Kenan ile aralarına bir aşk girmiş, birbirlerine karşı yaptıkları hatalar aralarındaki düşmanlığı körüklemiştir. Ezeli düşman olmalarına karşın aynı zamanda birbirlerini halen sevip saymaktadırlar. Çatışma sırasında kızı Azad'ı kurtarırken aldığı kurşun yaralarından dolayı ölmüştür.

Selma Hünel[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Nurhan Özenen (14-61) ve gençliği Zeynep Köse tarafından canlandırılmış karakterdir.(34-61)

Dayı'nın ve Kenan'ın âşık olduğu assolist. İkili arasındaki hikâyenin arkadaşlıktan düşmanlığa dönüşmesindeki belki de tek etkendir. Temmuz tarafından öldürülmüştür.

Kenan Birkan/Uğurlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Haluk Bilginer ve gençliği Cahit Gök tarafından canlandırılmış karakterdir. (34-68)

Dayı’nın eski dostu ve en büyük düşmanı. Zeki, güçlü ve saygın bir iş adamıdır, ancak arka planda yeraltı dünyasında acımasız ve iş bitirici bir yanı vardır. Acımasızlığı, âşık olduğu kadının Ramiz'i tercih etmesi ve Ramiz'le aralarında geçenler sonucunda giderek artmış, onu canavarlaştırmıştır. Ramiz'le Ezel'i düşman olmalarına karşın aynı zamanda birbirlerini halen sevip saymaktadırlar. Ezel tarafından ''Mükemmel Bir Cinayet'' planı dahilinde intihar süsü verilir ve Ali tarafından öldürülür.

Tevfik Zaim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Sarp Akkaya tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-65)

Yolu Ramiz Dayı'yla hapishanede kesişen başka bir karakterdir. Öz kardeşini töre yüzünden öldürmek zorunda kalmıştır. Ramiz Dayı'ya can borcu vardır ama köstebek olarak yanına gönderildiği Kerpeten Ali'ye de sempati duymaktadır ve sonradan Ali'nin adamı olmuş ve Şebnem ile evlenmiştir. Temmuz'un yetimhaneden sahiplendiği ve kendisi gibi yetiştirdiği üvey oğlu Ocak tarafından öldürülmüştür.

Şebnem Sertuna/Zaim[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Bade İşçil tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-71)

Ezel'in çocuksu, kolay kanan ama sadık asistanı. Güzelliği ile Tefo'yu etkilemiş dizinin ilerleyen kısımlarında aşkına karşılık vermiştir. Kamil öldükten sonra Ezel'e ihanet eder. Sonradan kendini affettirir ve Tevfik ile evlenir.

Bahar Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Sedef Avcı tarafından canlandırılmış karakterdir. (1-32)

Eyşan'ın kardeşi olan Bahar dizinin başından itibaren hastadır, tedavi edilmezse ölüm riski vardır. Bahar'ı tartışmasız herkes sevmekte ve üzerine titremektedir. Güzel, saf, naif, neşeli ve pozitif bir insandır. Temmuz tarafından öldürülmüştür.

Serdar Tezcan[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Salih Kalyon tarafından canlandırılmış karakterdir.(1-49)

Ya da bilinen adıyla Yakışıklı Serdar, dizideki olayların başlamasına sebep olan soygunun arkasındaki isimdir. Eyşan ve Bahar'ın babası, büyük bir dolandırıcı ve sahtekardır. Eyşan tarafından öldürülmüştür.

Bade Uysal[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Berrak Tüzünataç tarafından canlandırılmış karakterdir.(46-71)

Ezel'in sırdaşı ve Eyşan'dan sonra âşık olduğu kadın.

Temmuz Kocaoğlu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Rıza Kocaoğlu tarafından canlandırılmış karakterdir.(21-67)

Kenan Birkan’ın tetikçisi. Psikopat bir katil, her durumda serinkanlı. Ali tarafından öldürülmüştür.

Sekiz/Ramiz Karaeski[değiştir | kaynağı değiştir]

Ezel dizisinde Kıvanç Tatlıtuğ tarafından canlandırılmış karakterdir.(34-37)

Ramiz'in torunu ve adaşı. Küçük yaşta Kenan tarafından kaçırılmış ve Ramiz'e karşı doldurulmuştur. Katil olarak yetiştirilmiş Sekiz son anlarında gerçekleri fark etmiş ancak görevine ihanet edememiştir. Hastanede Ezel tarafından bıçaklanarak öldürülmüştür.

Yardımcı karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

Canlandıran oyuncu Karakter Bölüm Açıklama
İpek Bilgin Meliha Uçar 1-71 Ömer'in annesi.
Beyazıt Gülercan Mümtaz Uçar 1-71 Ömer'in babası.
Utku Barış Serma Can Atay 1-71 Ömer'in ve Eyşan'ın oğlu.
Hakan Kurtaş Can Uçar 71 Küçük Can büyümüştür.
Ufuk Bayraktar Ramiz Karaeski/Dayı 34-68 Ramiz'in gençliği.
Cahit Gök Kenan Uğurlu/Birkan 34-68 Kenan'ın gençliği.
Levent Can Kaya Erk 32-62 Kenan'ın baş adamı. Ezel'in cebine koyduğu zehirli sakızdan dolayı ölür.
Zeynep Köse Selma Hünel 34-61 Selma'nın gençliği.
Serhat Kılıç Selim Uğurlu 45-60 Kenan'ın gençliğinde Kenan ve Ramiz arasında kalan Kenan Birkan'ın öz abisi. Ramiz tarafından öldürülür.
Taner Turan Yusuf Eğir 44-51 Kenan'ın Ramiz'den aldığı intikamdaki asıl yardımcısıdır. Lakabı Demir Yusuf'tur. Ali öldürür.
Hüseyin Soysalan Hayratlı 36-46 Ramiz'in gençliğinde önce sağ kolu sonra düşmanı olduğu kabadayı. Kenan tarafından öldürülür.
Burak Dakak Mert Uçar 1-41 Mert'in çocukluğu.
Kemal Uçar Mert Uçar 1-41 Ömer'in erkek kardeşi. Serdar tarafından arabayla ezilerek öldürülür.
Güray Kip Kamil Çalıca 1-30 İçki batağındaki bir polis Ezel tarafından kuyudan çekilir ve ailesine yakışır biri olabilmek için Ezel'le çalışmaya başlar. Temmuz tarafından öldürülmüştür.
Hakan Gerçek Recep Parlak 22-24 Kandıralı lakabıyla bilinir. Ramiz dayıya ihanet etmiştir. Ali tarafından vurularak öldürülmüştür.
Yağız Atakan Savaş Eren Karaçam 7-16 Kumarhane soygununda ölen adamın oğlu. Tevfik tarafından vurulur.
Bengü Benian Rahime Tezcan 2-13 Eyşan'ın annesi. Serdar tarafından öldürülmüştür.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]