İçeriğe atla

Ez-Zellaka Muharebesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ez-Zellaka Muharebesi
İspanyol Reconquistası
Tarih23 Ekim 1086
Bölge
Badajoz'un kuzeyi
Sonuç Kesin Murabıt Zaferi
Taraflar
Kastilya Krallığı
Aragon Krallığı
Murabıtlar
Komutanlar ve liderler
VI. Alfonso

Yusuf bin Taşfin

Mutemid ibn Abbad
Güçler
  • Yaklaşık 2500 ancak
  • İslami kaynaklara göre 60,000-80,000 [1]
  • Kastilya ordusunun en az 3 misli ancak
  • islami kaynaklara göre 48,000 [2]
Kayıplar
Bilinmiyor Bilinmiyor

Ez-Zellaka Muharebesi (Arapça الزلاق‎) (23 Ekim 1086) Murabıt Yusuf bin Taşfin ve Kastilya Kralı VI. Alfonso arasında yapılmış olan muharebedir. Aragon Krallığı ise Kastilya'ya yardım etmiştir.

Yusuf ibn Taşfin üç Endülüslü liderin (Mutemid ibn Abbad ve diğerleri) çağrısına yanıt vermiştir ve Endülüs'e Murabıtlar'dan 7000 savaşçı ile geçmiştir. Ordusuyla Endülüs'ün kuzeyine ez-Zellaka'ya varana kadar ilerlemiştir. Murabıtların ordusu Endülüs'ün her tarafından gelen savaşçılardan oluşuyordu ve yaklaşık 30000 savaşçıya ulaşmıştı. Kastilya Kralı VI. Alfonso savaş meydanına 60000 savaşçı ile gelmişti. İki lider savaştan önce mesajlarını birbirlerine iletmişlerdir. Yusuf ibn Taşfin düşmanına üç seçenek vermiştir: İslam'a geçmek, haraç vermek (cizye) veya savaşmak.

VI. Alfonso Murabıtlara karşı savaşmayı seçmiştir. Muharebe, Cuma günü şafakta VI. Alfonso'nun saldırısı ile başlamıştır. Yusuf bin Taşfin ordusunu üç bölüğe ayırmıştır. İlk bölük Mutemid ibn Abbad tarafından yönetilen 15000 savaşçıdan oluşuyordu, ikinci bölük Yusuf bin Taşfin tarafından yönetilen 11000 savaşçıdan oluşuyordu ve üçüncü bölük ise ellerinde Hint kılıçları ve ciritleri ile 4000 siyah Afrikalı savaşçıdan oluşuyordu. Mutemid ibn Abbad ve bölüğü VI. Alfonso ile öğleden sonraya kadar savaşmıştır, sonra Yusuf bin Taşfin ve bölüğü savaşa katılarak VI. Alfonso'yu ve ordusunu çevrelemişlerdir. Panikleyen hristiyan ordusu geri çekilmeye başlamıştır, sonra Yusuf üçüncü bölüğe saldırmaları ve savaşı bitirmelerini emretmiştir. Alfonso'nun ordusunun 59500 ölüden fazla kayıp vermiştir. Yalnızca 100 şövalye Kastilya'ya geri dönebilmiştir. VI. Alfonso savaştan sağ çıkmıştır fakat bacağını kaybetmiştir.

Savaş alanı ez-Zellaka (Türkçede kaygan zemin) olarak adlandırılmıştır, çünkü savaşçılar tüm savaş alanı boyunca o gün akan kandan dolayı kaymaktaydılar. Hristiyan kaynakları Sagrahas savaşı olarak kullanmaktadır.

Genellikle sayıları abartan çağdaş kayıtlara rağmen, Kastilya ordusu yaklaşık 2000 atlı şövalye dahil 14000 adamdan oluşmaktaydı ve en azından ordunun yarısı ölmüştür. Yaralı Kral ve soyluların birçoğu hayatta kalmıştır, ancak Rodrigo Muñoz ve Vela Oveguez gibi bazıları ölmüştür. Murabıt tarafında da büyük kayıplar vardı, özellikle kampı savaşın ilk saatlerinde yağmalanan Davut ibn Aysa tarafından yönetilen ordu ve Badajoz valisi al-Mutawakkil ibn al-Aftas. Sevilla valisi el-Mu'tamid ilk çarpışmada yaralanmıştır fakat kahramanlığı Endülüs kuvvetlerini, Alvar Fañez tarafından yönetilen Kastilya hücumundaki zor anlarda birleştirmiştir. Ölenler arasında Kurtuba'da ünlü bir imam olan Abu-l-Abbas Ahmad ibn Rumayla da vardır. Yusuf'un katliamdan dolayı cesaretinin kırıldığı söylenmektedir, ek olarak varisinin ölümünden dolayı Afrika'ya erken dönmek zorunda kalmıştır, böylece Kastilya ordusunda büyük kayıplar vermesine rağmen çok fazla toprak kaybetmemiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ نص تاريخ الأندلس، ابن الكردبوس صفحة 96
  2. ^ الحلل الموشية في ذكر الأخبار المراكشية، محمد بن سماك العاملي صفحة 56 الزلاقة بقيادة يوسف بن تاشفين، شوقي أبو خليل 42