Exchangeable image file format

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Exif (Exchangeable image file format), Türkçe'siyle değiş-tokuş yapılabilir görüntü dosyası biçimi, sayısal fotoğraf makineleri (cep telefonu / akıllı telefonlardakiler dahil), tarayıcı, kamera vb. cihazlar tarafından kaydedilen görüntü ve ses dosyalarının içerisine çekilen medya ile ilgili metadatanın (enstantane, diyafram, pozlama, fotoğraf makinesi markası, modeli, çekim tarihi vb.) gömülmesini sağlayan, bir veri tanımlama standardıdır.

EXIF verileri doğrudan dosyanın içerisine kaydedilir; farklı bir dosya, veritabanı ya da kaynakta tutulmasına gerek yoktur dolayısıyla dosya farklı bir kaynağa kopyalandığında metadata da kopyalanmış olur.

EXIF verilerini birçok bilgisayar yazılımı algılayabilir, bunun yanında C için libexif, C++ için Adobe XMP Toolkit ya da Exiv2, Java için Metadata Extractor, Perl için Image::ExifTool gibi kütüphaneler EXIF verilerini okuyabilir ve yazabilirler.[1]

Fotoğraflar için EXIF tek metadata standardı değildir; TIFF, DCF, IPTC gibi metadatalar da fotoğraf dosyalarına eklenebilir.

  1. ^ https://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format