Exatlon

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Exathlon sayfasından yönlendirildi)
Exatlon
Tür Yarışma
Geliştiren Rede Bandeirantes
Açılış müziği Exatlon
Ülke Türkiye
Dili İspanyolca
Portekizce
Rumence
Macarca
Türkçe
Yapım
Mekân Dominik Cumhuriyeti
Dağıtımcı firma Acun Medya
Inter Medya
Yayın bilgileri
Yayın tarihi 2017 (2017)
Dış bağlantılar

Exatlon, Acun Medya Global tarafından dünya çapında yapımcılığı sürdürülen bir spor realite programıdır.

Yüksek fizik performans ve konsantrasyon gerektiren, Ünlüler ve Gönüllüler olarak ayrılmış iki takım haftalar boyu özel kamplarda yaşayarak, hem kendi gruplarının galibiyeti hem de bireysel şampiyonluk için parkurlarda yarışırlar.

Format[değiştir | kaynağı değiştir]

Programda takımlar birbirlerinden ayrı yerleşkelerde yaşar, her haftanın sonunda kaybeden takımdan bir yarışmacı elenir. Takımda amatör, yarı profesyonel ya da olimpiyatlara katılmış sportmen bireylerden oluşmaktadır.

Yarışma her iki takımın da oyun alanına getirilip tanıştırılmalarıyla başlar. İki farklı renkler ile ayrılmış olan takım yarışmacıları yarışma boyunca bedensel, zihinsel ve kondisyon oyunlarında karşı karşıya gelmektedir. Her takım rakip takımdan bir kişi ile eşleşir, parkura aynı zamanda başlarlar. Engelleri eksiksiz ve kuralına uygun olarak geçen yarışmacı takımına bir puan kazandırmış olur. Toplamda on puana ilk ulaşabilen takım oyunu kazanmaktadır.

Oyunlarda eşleşecek yarışmacıların seçilmesi daha önceki yarışmayı kazanmış olan takımdaki yarışmacıların ilk rakibi seçmesiyle başlar. Bu sebeple Exatlon, takım olarak hamle yapma ve savunma stratejilerini de ön plana çıkartmaktadır.

Program, bir sunucu ve oyun esnasında oluşabilecek anlaşmazlık hallerine müdahale edip sonuçlandırmakla görevli bir hakem tarafından takip edilmektedir.

Oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Her parkur güç, denge, hız, problem çözme, konsantrasyon ve atış bölümlerinden oluşmaktadır.[1]

Renkli Parkurlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Lacivert, mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı, siyah ve beyaz renklerinden oluşan parkurlar on puanlık olup takım halinde oynanan oyunlardır. Yarışmacılar takımlarına puan kazandırmakla kalmaz, bireysel olarak da puan biriktirir. Gri parkur ise 5 puanlıktır ve her takımdan ikişer kişi seçilerek oynanır.

Mini oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Yarışmacıların motivasyonunu arttırmak amacı ile tahmine, reflekse ya da şansa dayalı olarak hazırlanan mini oyunlarda, iki takımdaki tüm yarışmacılar oyuna başlar, elenerek son oyuna kadar gelirler. Kazanan bir kişi kendi takımından bir kişiyi de seçerek belirlenen ödüle gitmektedir.

Diğer oyunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Market/Restoran oyunu: Oyunun sonunda belli bir miktar para ödülü kazanılır, bu ödül program için özel tasarlanmış market ya da restoranda harcamak üzere verilir. Örneğin markette belli bir miktarda yumurta ya da patates ya da restoranda kişi başı hazır gıda şeklinde harcanabilir ve bu ödüller her hafta değişkenlik göstermektedir.
  • İletişim oyunu: Bu oyunda yarışmacılar aileleri ile internet, mektup ya da görüntülü görüşme imkânına sahip olmaktadır.
  • Bonus oyunlar: Bu oyun çeşidinde yarışmacılara bulundukları bölgenin dışında gerçekleştirilen basketbol gibi spor faaliyetlerini izleme ya da yine farklı bölgelerdeki eğlence alanlarını (Aquapark vb.) ziyaret etme imkânı verilmektedir.

Exatlon oyunu[değiştir | kaynağı değiştir]

Bu oyunda renkli parkur oyunlarından bir tanesi oynanır ve kazanan takım o hafta eleme potasında yer almaz. Kaybeden takım ise kendi arasında bireysel dokunulmazlık oyununa gider. Kazanan yarışmacının yanında aynı zamanda bütün hafta boyunca oyunlardan en fazla puanı biriktirmiş olan yarışmacı da dokunulmaz olur.

Ödüller[değiştir | kaynağı değiştir]

Oynanan parkurlar sonucunda kazanan takımlar bir ödülün sahibi olmaktadır. Yarışmacılar için en önemli oyun Kamp ekstra oyunudur. Bu oyunu kazanan takım bir sonraki Kamp ekstra oyununa kadar içerisinde banyo, mutfak, veranda, yatak odası ve oturma odası olan ahşap bir evde kalmaya hak kazanırken kaybeden takım ise içerisinde sadece uyku tulumu ve alet çantası bulunan 3 tarafı kapalı bir barakada kalırlar. Her iki yaşam alanında da antrenman yapabilecekleri bir alan ve atış denemeleri yapmaları için bırakılan materyaller bulunmaktadır.

Eleme[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaybeden takım eleme alanına giderek hafta boyunca parkurlarda başarılı olan bir yarışmacı ile bireysel Exatlon oyununda galip gelen farklı bir yarışmacı elenmesi için birer isim söyler. Daha sonra bütün takım oylama ile bir kişi daha seçer. İsmi söylenen üç yarışmacı halk oylamasına çıkarlar ve en az oyu alan yarışmacı Exatlon'a veda eder.

Yayınlandığı ülkeler[değiştir | kaynağı değiştir]

Exatlon Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Luis Ernesto Lacombre tarafından sunulan yarışma 25 Eylül 2017 ile 15 Aralık 2017 tarihleri arasında Band kanalında yayınlanmıştır.

Exatlon Meksika[değiştir | kaynağı değiştir]

Antonio Rosique tarafından sunulan yarışma 16 Ekim 2017 ile 11 Mart 2018 tarihleri arasında Azteca Tv’de yayınlanmıştır.

Exatlon Romanya[değiştir | kaynağı değiştir]

Dosya:Exatlon.png
Exatlon Romanya logosu

Cosmin Cernat tarafından sunulan yarışma 7 Ocak 2018 tarihinde Kanal D’de başlamıştır ve halen devam etmektedir.Yardımcı sunuculuğu ise Bogdan Socol üstlenmiştir.

Exatlon Kolombiya[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 Baharında RCN TV’de yayına girmiştir.

Exatlon Amerika[değiştir | kaynağı değiştir]

2018 yılında TELEMUNDO kanalında yayınlanmaya başlamıştır halen devam etmektedir.[2]

Exatlon Challenge Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Temmuz 2020 tarihinde Netflix'te 1 sezon 15 bölüm olarak yayınlanmıştır. Yarışmacılar ise YouTube, Twitch ve Instagram fenomenleridir.[3]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Exatlon parkurları hakkında bilgiler
  2. ^ "Exatlon Amerika'da da yayına girecek". 28 Haziran 2021 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2018. 
  3. ^ "Netflix". 28 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]