Reformizm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Evrimsel sosyalizm sayfasından yönlendirildi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bu madde sosyalizmde reformizm kavramıyla alakalıdır. Genel anlamda reformizm için İnkılapçılık maddesine bakınız.

Reformizm, reformculuk ya da evrimsel sosyalizm, kademeli artan demokratik ilerlemenin toplumun temel ekonomik ilişkilerini ve politik yapısını değiştireceğini söyleyen görüş. Bu görüş Marksist düşüncede yer alan toplumu, spesifik anlamda altyapıyı, değiştirmek için devrimin şart olduğu yönündeki devrimci anlayışa karşıdır. Bu nedenle gerçek sosyalist ve komünistler tarafından Revizyonizm, Oportünizm, Parlemantarizm gibi kuramlarla yan yana tutulur.

Sosyalist reformizm ilk defa iki önemli sosyal demokrat Eduard Bernstein ve Karl Kautsky tarafından ortaya atılmıştır. Bu görüş kısa sürede Rosa Luxemburg ve Lenin gibi devrimci düşünürlerin ve politikacıların eleştirisine maruz kalmıştır. Bolşeviklerin Rusya'da kontrolü ele geçirmesinden sonra reformistler Komintern tarafından Avrupa'da koşulların oluşmasına rağmen devrimin önünde engel teşkil eden burjuva sözcüsü sosyal faşistler olarak nitelendirilmiştir.

Günümüzde reformistler, ülkeden ülkeye tanım değişmekle beraber ortanın solu olarak adlandırılabilir. Genellikle reformizmin politik hareketi sosyal demokrasi partileri çatısı altında yansır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Reformist düşünürler[değiştir | kaynağı değiştir]

Reformist ideoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Diğer[değiştir | kaynağı değiştir]