Evariste Lévi-Provençal

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Évariste Lévi-Provençal (4 Ocak 1894(1894-01-04)–1956) Fransız ortaçağ, oryantalist, Arap dili ve edebiyatı uzmanı ve İslam tarihçisi idi.
Lévi-Provençal adını alacak olan Makhlouf Evariste Levi, Fransız Cezayirinde, Constantine'de 4 Ocak 1894 doğdu (Arapça: مخلوف إفاريست ليفي), ikinci adı Kuzey Afrikalı Yahudi ailesinin asimile olduğunun göstergesidir. İlk eserini yayınladığında daha on dokuz yaşındaydı ve kendini "Evariste Lévi-Provençal" olarak tanıtmıştır.
Evariste Constantine Lisesi'nde okumuştu ve Dünya Savaşı sırasında Fransız ordusunda görev yaparken 1917 yılında Çanakkale yaralanmıştı. Daha sonra Institut des Hautes Etudes Marocaines'e (Fas İleri Araştırmalar Enstitüsü) katılmıştı. Provençal ayrıca Cezayir Üniversitesi (1926) ve daha sonra Sorbonne'da da (1945) görev yapmıştı.

Lévi-Provençal Fransa'da İslam çalışmasının kurucusu ve Cezayir'de İslami Çalışmalar Enstitüsü (Fransızca: Institut d'études islamiques) ilk müdürü oldu. Endülüs ve İspanya Müslüman tarihi konudunda uzmanlaşmıştı. Sık sık İspanyol Arap dili ve edebiyatı uzmanı Emilio García Gómez ile İspanya ortaçağ tarihinin Arapça kaynaklarını çevirmeye ve düzenlemeye çalıştı. Onun ilmi çalışma boyunca, Yahudi kaynakları görmezden gelmiş ya da kasten değerlendirmeme ve kendi Yahudi kökenleri saklayarak Fransız Antisemitizm önlemek eğiliminde olmuştu.

Eserlerinden bazıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]