İçeriğe atla

Euskal Herria Bildu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Euskal Herria Bildu
Euskal Herria Bildu
KısaltmaEH Bildu
Genel başkanArnaldo Otegi
Kuruluş tarihi3 Nisan 2011
ÖnceliBatasuna
MerkezCalle Pilotegi 2 20018 Donostia San Sebastian
İdeolojiBask milliyetçiliği
Sosyalizm
Abertzale sol
Sol milliyetçilik
Ayrılıkçılık
Siyasi pozisyonAşırı Sol

Euskal Herria Bildu veya EH Bildu (Türkçe: Bask Ülkesi Birarada) sol eğilimli, Bask milliyetçisi ve Bask ülkesinin bağımsızlığını savunan bir siyasi koalisyondur. İspanya'daki Bask, Navarra ve Burgos özerk bölgelerinde güçlüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Euskal Herria Bildu'nun öncülü olan Bildu Mayıs ayında 2011 İspanya yerel seçimlerine katılmak üzere kurulmuştur. Oluşum İspanya Yüksek Mahkemesi'nin aynı yılın Mart ayında Bask milliyetçisi Sortu partisinin yerel seçimlere girmesinin yasaklanması üzerine kurulmuştur. Bildu'nun bileşenleri arasında merkez-sol eğilimli Eusko Alkartasuna, sol eğiimli Alternatiba, bağımsız solcular ve yasa dışı ilan edilen Batasuna üyeleri yer almaktaydı.

Euskal Herria Bildu resmi olarak 10 Haziran 2012'de San Sebastian kentinde Eusko Alkartasuna, Aralar, Alternatiba, Sortu, Batasuna'nın eski üyeleri gibi grupların koalisyonu olarak kuruldu.

Seçimler[değiştir | kaynağı değiştir]

Parti İspanyol Parlamentosunun yanı sıra Bask yerel parlamentosu ve Navarra yerel parlamentosu seçimlerine katılmaktadır. Parti 28 Mayıs tarihinde yapılan 2023 İspanya yerel seçimlerinde başarıyla çıkmış Navarra parlamentosunda 9, Bask parlamentosunda 21 vekil çıkarmıştır.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ 31 Mayıs 2023 tarihli Belfast Media haberi 22 Haziran 2023 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. (İngilizce), 22 Haziran 2023 tarihinde erişilmiştir