EuroSpeedway Lausitz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
EuroSpeedway Lausitz
Websiteeurospeedway.de

EuroSpeedway Lausitz, Almanya'nın Schipkau belediyesinde bulunan bir motor sporu yarış pistidir. Pist, Polonya ve Çekya sınırında Klettwitz köyü yakınlarında yer almaktadır. Başlangıçta Almanların Lausitz (Lusatia) dedikleri bölgede bulunduğu için Lausitzring olarak adlandırılmış, ancak daha iyi uluslararası iletişim için "EuroSpeedway Lausitz" olarak yeniden adlandırılmıştır. EuroSpeedway, 2000 yılından beri motor yarışları için kullanılmaktadır. Diğer serilerin yanı sıra, DTM ve Superbike Dünya Şampiyonası her yıl burada düzenlenmektedir.

EuroSpeedway, ABD'de NASCAR ve IndyCar tarafından kullanılan yüksek hızlı oval yarış pisti olmak üzere kıta Avrupası'nda benzersiz olan bir özelliğe sahiptir. 3.2 km'lik üç oval, 2001 ve 2003'te Alman 500 adlı açık koltuklu CART yarışlarında ve ayrıca birkaç İngiliz SCSA yarışında iki kez kullanıldı. 2005 ve 2006 yıllarında da Alman Formula 3 Şampiyonası[1][2] düzenlendi.

Tribünlerden pistin panoramik görüntüsü.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sensationelle Rennen im Trioval 16 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - 29 Ağustos 2005 (Almanca)
  2. ^ Cindy - Liebling der Fans 9 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. - 31 Temmuz 2006 (Almanca)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]