Eugen Dühring

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karl Eugen Dühring
Tam adıKarl Eugen Dühring
Doğumu12 Ocak 1833(1833-01-12), Berlin
Ölümü21 Ekim 1921 (87 yaşında) Potsdam-Babelsberg
Çağı19. yüzyıl felsefesi
BölgesiBatı felsefesi
İlgi alanlarıPolitika,iktisat, sınıf mücadelesi, tarih
Etkilendikleri

Karl Eugen Dühring (12 Ocak, 1833 – 21 Ekim, 1921), Alman filozof ve iktisatçısı, bir süre Berlin Üniversitesi'nde felsefe ve Ekonomi Politik dersleri vermiştir. Kısa süre sonra gözleri görmez oldu; ölümüne kadar, önce Berlin'de, daha sonra da Nowawes'te, yazar olarak yaşadı. Bir burjuva sosyalizminin, toplum düzeninin temelini "bireysel ruhun doğal çabaları"nda gören bu en belirgin temsilcisi, toplumsal üründe işçilerin artan payı teorisini öğretiyor ve geleceğin kurtuluşunu sınıflararası uzlaşmaz karşıtlıkların uzlaşmasından bekliyordu; kendisini insanlığın düzelticisi, iyileştiricisi gibi görüyordu. Çok çeşitli konularda konferanslar verdi.

Berlin profesörlerine karşı uluorta saldırıları sonucu, kısa zamanda koltuğundan oldu. 1870-1880 yılları arasında, sosyal-demokrasi, pek çok yandaş bulmuştu. Dühring, birçok yapıtında, toplumsal-felsefi özel bir sistem geliştirdi ki, bu sistem, kendisinin bulmuş olduğunu sandığı bir sürü mutlak "son yargı gerçekleri"nin yardımıyla oluşturulmuştu. Hristiyanlığa karşıydı ve ateşli bir Yahudi düşmanıydı.

Kendi elinde olmayarak, dolaylı bir şekilde, bilimsel komünizme büyük bir hizmeti olmuştur; Karl Marx'a ve Lassalle'a karşı tutkulu saldırıları ve büyüklük deliliğinin damgasını taşıyan "gerçeğin felsefesi", Friedrich Engels'in ünlü yergi yazısındaki yanıta yolaçtı: Bay Eugen Dühring Bilimi Altüst Ediyor (Anti Dühring ) kitabı, kısa zamanda yeni devrimci işçi kuşağının felsefe kılavuzu haline geldi. Bu yapıtında Engels, Dühring'in yavanlıklar sistemini acımasızca yıkıyor ve ilk kez Diyalektik materyalizm'in, usta elinden çıkma tam ve açık bir açıklamasını yapıyordu.