Eugène Pottier

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Eugene Edine Pottier
Eugène Pottier.jpg
Eugene Edine Pottier'e ait bir fotoğraf
Doğum 4 Ekim 1816
Paris
Ölüm 6 Kasım 1887
Paris
Meslek Fransız devrimci, sosyalist, şair, mason ve nakliye işçisidir.
Tanınma nedeni Son Enternasyonel şiirini yazmasıdır.

Pottier Mart 1871'de Paris belediye meclisi üyesi olan Paris Komünü'ne seçildi. Komün'ün yenilgisinden sonra, Haziran 1871'de son Enternasyonel şiirini yazdı. Bu şiir , son yıllardaki Uluslararası İşçi ve İş Dünyası Birliği marşı oldu. (1871-1876) ) Ve o zamandan beri çoğu sosyalist ve sol siyasi uluslararası kuruluş tarafından kullanılmıştır . Kitle İkna Ansiklopedisi marş'nı ve Şiirini yazdıktan sonra, Pottier sürgüne gitti ancak daha sonra Fransa'ya döndü, tekerlekli sandalyede öldü.

Communards'ın Versaillais (1871) tarafından ezilmesinden on beş yıl sonra Eugène Pottier, hayatını aşağıdaki ilahiyi devrimlerine adadı:

"Onu öldürdüler. Makineli tüfekleriyle! Ve onu bayrağıyla yuvarladı, Çamurda! Yağ ve çamur'a Hakim olduklarını düşünüyorlardı. Ve tüm bunlar ile, Nicolas, Komün ölmedi! "

Vladimir Lenin'de 1913 yılında Pottier'in ölümünün 25.yılını kabul etmiştir. Pottier 1873-1880 yılları arasında New York'a sürgüne gönderilmiştir. New York'taki Les Égalitaires kulübünde yazdığı mektupta Masonluk'a seslendi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Edine_Pottier#cite_note-1
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Edine_Pottier#cite_note-2
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Eug%C3%A8ne_Edine_Pottier#cite_note-3