Etkileşim tasarımı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Etkileşim tasarımı, etkileşimli dijital ürünler, ortamlar, sistemler ve hizmetler tasarlama pratiğidir.[1] Etkileşim tasarımı, dijital yönün ötesinde, fiziksel ürünler oluştururken, bir kullanıcının bu ürünlerle nasıl etkileşim kurabileceğini keşfetmesinde de yararlıdır. Etkileşim tasarımının ortak konuları arasında tasarım, insan-bilgisayar etkileşimi ve yazılım geliştirme yer alır. Etkileşim tasarımı biçimle ilgilenirken, asıl odak noktası davranıştır. Etkileşim tasarımı, şeylerin nasıl olduğunu analiz etmek yerine, şeyleri olabilecekleri gibi sentezler ve hayal etmektedir. Etkileşim tasarımının bu unsuru, etkileşim tasarımını bir bilim veya mühendislik alanının aksine bir tasarım alanı olarak karakterize eden unsurdur.

Yazılım mühendisliği gibi disiplinler, teknik paydaşlar için tasarım yapmaya yoğun bir şekilde odaklanırken, etkileşim tasarımı, ilgili teknik veya iş kısıtlamaları dahilinde kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya ve deneyimlerini optimize etmeye odaklanmaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Cooper, Alan; Reimann, Kaye; Keezer, Leiben (2007). About Face 3: The Essentials of Interaction Design. Indianapolis, Indiana: Wiley. ISBN 978-0-470-08411-3. Erişim tarihi: 25 Kasım 2022.