İçeriğe atla

Etilen oksit

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Etilen oksit
Yapı
Yapı
Atom modeli
Atom modeli
Adlandırmalar
Tanımlayıcılar
3D model (JSmol)
ECHA InfoCard 100.000.773 Bunu Vikiveri'de düzenleyin
EC Numarası
  • 200-849-9
RTECS numarası
  • KX2450000
  • InChI=1/C2H4O/c1-2-3-1/h1-2H2
  • C1CO1
Özellikler
Molekül formülü C2H4O
Molekül kütlesi 44.052 g/mol−1[2]
Görünüm Renksiz gaz
Yoğunluk 0.8821 g/cm3[2]
Erime noktası −112.46 °C
Kaynama noktası 10.4 °C
Tehlikeler
NFPA 704
(yangın karosu)
NFPA 704 four-colored diamondSağlık 3: Kısa maruziyet ciddi geçici veya kalıcı hasara neden olabilir. Örnek: Klor gazıYanıcılık 4: Normal atmosferik basınç ve sıcaklıkta hızla veya tamamen buharlaşır veya havada hızla dağılır ve kolayca yanar. Alevlenme noktası 23 °C'nin altındadır (73 °F). Örnek: PropanKararsızlık 3: Patlama veya patlamayla çözünme kapasitesine sahiptir, fakat güçlü bir tetikleme kaynağı gerektirir, tetiklemeden önce kapalı ortamda ısıtılmalıdır, su ile şiddetli reaksiyon gösterir veya şiddetle şoklanırsa patlar. Örnek: Hidrojen peroksitÖzel tehlikeler (beyaz): kod yok
3
4
3
Güvenlik bilgi formu (SDS) External MSDS
Aksi belirtilmediği sürece madde verileri, Standart sıcaklık ve basınç koşullarında belirtilir (25 °C [77 °F], 100 kPa).
Bilgi kutusu kaynakları

Etilen oksit veya oksiran (C2H4O), hafifçe tatlı kokusu olan renksiz, zehirli ve yanıcı bir gazdır. Halkalı bir eter ve en basit epoksittir: bir oksijen atomu ve iki karbon atomundan oluşan üç üyeli bir halkadır. Gerilmiş bir halka olduğu için etilen oksit, halka açılmasıyla sonuçlanan bir dizi katılma reaksiyonlarına kolayca katılır.

Etilen oksit, asetaldehit ve vinil alkol ile izomerik olup endüstriyel olarak etilenin gümüş katalizör varlığında oksidasyonu ile üretilir.

Etilen oksitin tehlikelerinin çoğundan sorumlu olan reaktivitesi de onu faydalı kılar. Etilen oksit, doğrudan evde kullanım için çok tehlikeli ve tüketiciler için genellikle yabancı olmasına rağmen, pek çok tüketici ürününün yanı sıra tüketici dışı kimyasallar ve ara ürünler yapmak için kullanılır. Bu ürünler arasında deterjanlar, koyulaştırıcılar, solventler, plastikler ve etilen glikol, etanolaminler, basit ve kompleks glikoller, poliglikol eterler ve diğer bileşikler gibi çeşitli organik kimyasallar bulunur. Genellikle alternatif malzemelerden daha etkili ve daha az toksik olan polisorbat 20 ve polietilen glikol (PEG) gibi ürünlerin üretimi de dahil olmak üzere çeşitli uygulamaları olan hayati bir ham madde olmasına rağmen, etilen oksitin kendisi çok tehlikeli bir maddedir. Oda sıcaklığında çok yanıcı, kanserojen, mutajen, tahriş edici ve anestezik bir gazdır.[3]

Etilen oksit, hastanelerde ve tıbbi ekipman endüstrisinde, tek kullanımlık plastik şırıngalar gibi ısıya duyarlı alet ve ekipmanların sterilizasyonunda buharın yerini almak için yaygın olarak kullanılan bir yüzey dezenfektanıdır.[4]

  1. ^ Oxirane | C2H4O – PubChem 2 Şubat 2014 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. Pubchem.ncbi.nlm.nih.gov. 14 Ekim 2017 tarihinde erişilmiştir.
  2. ^ a b Haynes, p. 3.430
  3. ^ Rebsdat, Siegfried and Mayer, Dieter (2005) "Ethylene Oxide" in Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. Wiley-VCH, Weinheim.
  4. ^ McKetta, John J.; Cunningham, William A. (1984). Encyclopedia of Chemical Processing and Design. Vol. 20. CRC Press. p. 309. ISBN 0-8247-2470-4.

Konuyla ilgili yayınlar

[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar

[değiştir | kaynağı değiştir]