İçeriğe atla

Ethereum Classic

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ethereum Classic
Ethereum Classic Logosu
Orijinal yazar(lar)Vitalik Buterin, Gavin Wood
Geliştirici(ler)Açık kaynaklı yazılım geliştirme
İlk yayınlanma30 Temmuz 2015
Son yayınlanma12 Şubat 2022
Geliştirme durumuAktif
Programlama diliC++, Git, Python, Rust, Scala
İşletim sistemiÇapraz platform yazılımı
BoyutTam Senkronizasyon: 724GB /

Hafif Senkronizasyon: 62GB

(2022-12-27)
LisansAçık kaynak lisansı
Resmî sitesiethereumclassic.org
Kod deposuEthereum Classic GitHub

Ethereum Classic, akıllı sözleşme işlevselliğine sahip açık kaynaklı, blok zinciri tabanlı dağıtılmış bir bilgi işlem platformudur.[1] Halka açık bir Ethereum Sanal Makinesi'nde (EVM) yürütülen işlem tabanlı durum geçişleri aracılığıyla Satoshi Nakamoto fikir birliğinin değiştirilmiş bir sürümünü destekler. Ethereum Classic, Ethereum ağının orijinal, değiştirilmemiş geçmişini korur.

Ethereum Classic projesinin ana ağı ilk olarak 30 Temmuz 2015'te Frontier aracılığıyla yayınlandı. Ancak, üçüncü taraf bir projenin hacklenmesi nedeniyle, Ethereum Vakfı 1 Kasım 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., 20 Temmuz 2016'da düzensiz bir durum değişikliği uygulanarak Ethereum ana ağının yeni bir versiyonu oluşturuldu.[2] Ethereum'un daha eski, değiştirilmemiş sürümü yeniden adlandırıldı ve Ethereum Classic olarak devam ettirildi. Ethereum Classic'in yerel tokeni ETC, kripto para borsalarında işlem gören bir kripto para birimidir.[3]

11 Aralık 2017'de uygulamaya konulan mevcut ETC para politikası, mekanik, algoritmik ve sınırlı olmak üzere Bitcoin ile aynı hedeflere sahiptir. ETC, ağ işlem ücretleri veya diğer varlıklar, emtialar, para birimleri, ürünler ve hizmetler için değiştirilebilir.

Ethereum Classic, uluslararası bir genel düğüm ağı kullanarak betikleri çalıştırabilen, merkezi olmayan bir Turing-complete sanal makinesi olan Ethereum Virtual Machine (EVM) sağlamaktadır. Sanal makinenin talimat seti, Bitcoin betiği gibi diğerlerinin aksine Turing-complete'dir. Dahili bir işlem fiyatlandırma mekanizması olan Gas, istenmeyen e-postaları azaltmak ve ağ üzerinde kaynakları tahsis etmek için kullanılır.[4]

Ayrıca Bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "BitBeat: Microsoft to Offer Ethereum-Based Services on Azure". wsj.com. 28 Ekim 2015. 31 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Şubat 2016. 
  2. ^ "The Great Digital-Currency Debate: 'New' Ethereum Vs. Ethereum 'Classic'". wsj.com. 15 Ocak 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2023. 
  3. ^ "Coinbase will add Ethereum Classic to its exchange 'in the coming months'". TechCrunch. 11 Haziran 2018. 12 Haziran 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Mart 2020. 
  4. ^ "'Ether' brought to earth by theft of $50m in cryptocurrency". ft.com. 6 Mart 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 12 Mart 2023.