Etemenanki

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Etemenanki (Sümerce : 𒂍𒋼𒀭𒆠 É.TEMEN.AN.KI É.TEMEN.AN.KI É.TEMEN.AN.KI É.TEMEN.AN.KI "gök ve yerin temelinin tapınağı"), antik Babil kentinde Marduk'a adanan bir ziggurattır. Günümüzde Bağdat'ın yaklaşık 90 kilometre güneyinde bulunan harabelerden oluşmaktadır.

Etemenanki, Babil Kulesi'nin İncil'de anlatılan hikâyesine olası bir ilham kaynağı olarak gösterilmiştir.[1][2]

İnşası[değiştir | kaynağı değiştir]

Etemenanki'nin ilk olarak ne zaman inşa edildiği belli değildir. Andrew R. George, MÖ 14 ve 9. yüzyıllar arasında inşa edildiğini söylemektedir. Şunu dile getirmiştir:

Yaratılış Destanı'nda (Enûma Eliš · VI 63: George 1992: 301–2) Babil'deki bir ziqqurrat'a yapılan atıf, daha sağlam bir kanıttır (... ) çünkü bu şiirin bir Orta Asur parçası, MÖ 2. binyılda zaten var olduğuna dair uzun süredir devam eden teoriyi kanıtlamak için günümüze ulaşmıştır. Ziqqurrat apsî elite, "Apsû'nun üst ziqqurrat'ı" olarak tanımlanan bu ziqqurrat'ın E-temenank olduğundan şüphe etmek için hiçbir neden yoktur.[3]

Babil, Etemenanki'yi yok ettiğini iddia edilen Sennacherib tarafından MÖ 689'da yıkılmıştır. Şehri restore etmek 88 yıl sürmüş ve Asur kralı Esarhaddon tarafından başlatılan çalışma, Nabopolassar'ın ardından ziguratı yeniden inşa eden oğlu II. Nebukadnezar yönetiminde devam etmiştir. Şehrin merkezi özelliği, Etemenanki ziguratının ilişkili olduğu Marduk (Esagila) tapınağıydı.

Fenollós ve diğerleri, "'Babil Kulesi' tek bir anda inşa edilmedi, daha çok ardışık inşaatlar, yıkım ve yeniden yapılanmalardan oluşan karmaşık bir tarihin sonucuydu. Kökeni Hammurabi dönemine kadar uzanır ve kaçınılmaz ve kesin yıkımıyla bu güne kadar devam eder." bilgisini vermiştir.[4] Antik kaynaklarda tartışıldığı şekliyle "Kule", anıta Yeni Babil döneminde ortaya çıktığı şekliyle atıfta bulunur.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Understanding the Bible. McGraw-Hill. 2002. ss. 50-51. ISBN 9780767429160.  Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  2. ^ "Die Stadt, an deren Freuden man nicht satt wird". Damals (Almanca). Cilt Special volume. 2006. ss. 11-28.  Birden fazla yazar-name-list parameters kullanıldı (yardım); Yazar |ad1= eksik |soyadı1= (yardım)
  3. ^ George, Andrew (2007) "The Tower of Babel: Archaeology, history and cuneiform texts" Archiv für Orientforschung, 51 (2005/2006). pp. 75–95. pdf document 29 Ekim 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
  4. ^ Fenollós (January 2005). "Etemenanki: nuova ipotesi di ricostruzione dello ziggurat di Nabucodonosor II nella cittá di Babilonia." (PDF). ISIMU: Revista sobre Oriente Próximo y Egipto en la antigüedad: 201-216. 5 Aralık 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi (PDF). Erişim tarihi: 4 Aralık 2020. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]