Esrarengiz Kasaba

Vikipedi, özgür ansiklopedi
(Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls) sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Esrarengiz Kasaba
Gravity Falls Logo2.jpg
Dizi logosu
Format Animasyon serisi
Tür Komedi / Macera / Fantastik / Gizem / Dram
Yaratan Alex Hirsch
Yönetmen John Aoshima
Yaratıcı yönetmen(ler) Michael Rianda
Seslendiren ABD
Jason Ritter
Kristen Schaal
Alex Hirsch
Linda Cardellini
Türkiye
Ali Hekimoğlu(Sadece 1.Sezon)
Sercan Gidişoğlu(2.Sezon Başından Beri)
Selen Öztürk
Ercan Demirel
Cüneyt Sayıl
Nurhan Yılma
Tema müziği bestecisi Brad Breeck
Açılış müziği Gravity Falls Main Title Theme
Besteci Brad Breeck
Ülke Amerika Birleşik Devletleri
Sezon sayısı 2
Bölüm sayısı 40 (bölümleri listesi)
Prodüksiyon
Yönetici yapımcı Alex Hirsch
Yapımcı

Tobias Conan Trost (Yapımcı)

Rob Renzetti (Denetleyici yapımcı)
Gösterim süresi 22-30 dakika
Yapım şirketi Disney Television Animation
Yayın bilgileri
Kanal Disney XD
Disney Channel
Resim formatı 480i (SDTV)
720p (HDTV)
Yayın tarihi ABD
15 Haziran 2012 - günümüz
Türkiye
3 Kasım 2013 – Devam ediyor
Durumu Yayında

Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls), (IMDB Puanı 8.9'dur) Alex Hirsch tarafından oluşturulmuş Disney Channel orijinal serisidir. Alex Hirsch'in yönetmeni olduğu ilk çizgi filmidir. Ayrıca Alex, bu seri ile adını dünyaya duyurmuştur. 15 Haziran 2012'de bir ön gösterim olarak ilk bölüm ABD'de yayınlanmıştır. Ancak dizi resmen 29 Haziran 2012'de yayına girmiştir. Türkiye'de ise bazı sorunlar yüzünden 2013 yılında yayına girmiştir. Bu dizideki birçok karakterin seslendiricisi Cartoon Network'te de çalışmıştır. ABD'de 1. Sezon 20. bölümle 1 Ağustos 2013'te bitmiş, 2. Sezon ise 1 Ağustos 2014'te tekrar başlamıştır. 11 Mart 2015'te yayınlanan yarı-sezon finalinden sonra dört aylık bir ara verilmiştir, fakat 12 Temmuz'da yeni bölümler yayınlanmaya başlamıştır.

Konu[değiştir | kaynağı değiştir]

Ebeveynleri yaz tatilini geçirmeleri için ikiz kardeşler Dipper ve Mabel Pines'ı babalarının amcası olan Harika Amca Stan'ın yanına Esrarengiz Kasaba (Gravity Falls),Oregon'a gönderir. Dipper bir gün ormanda yanlışlıkla Esrarengiz Kasaba'daki gariplik ve gizemleri anlatan 30 yıllık bir günlük bulur. Çizgi film, Dipper ve Mabel'ın yaşadıkları maceralarla devam eder. Bu sırada Harika Amcaları Stan onlara bunların yalan olduğunu söyleyerek gizli şeyleri çocuklardan saklar -ama bu işin içindedir- ve bu şeylerin hayal gücü eseri olduklarını savunur. Ama Dipper ve Mabel Pines bunlara ( olağanüstü olaylara) inanırlar ve en sonunda Harika Amca Stan'ın de bu işin içinde olduğu ve kardeşini kurtarmaya çalıştığını öğrenirler. jkjekfjkwj

Karakterler[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Dipper Pines: Dipper, Mabel Pines'ın ikiz kardeşidir. Alnında büyük ayı takım yıldızı şeklinde doğum lekesi vardır ve ismini de oradan alır. "Dipper" onun takma adıdır ve gerçek adı 5 yaşından beri kullanılmamaktadır. Dipper çok zekidir, meraklıdır ve yaratıcıdır ama fiziksel olarak güçsüzdür. 3 numaralı günlüğü yanında taşır. Günlüklerin yazarına hayrandır. 12 yaşındadır ama Wendy ve arkadaşları ile takılabilmek için ergen olduğunu söyler. Kız kardeşi ile "Gravity Falls"ın sırlarını ortaya çıkarmaya çalışır. Çizgi filmin başlarında 15 yaşındaki Wendy'e aşıktır. Kardeşi Mabel'dan bir milimetre kısadır. 2.Sezonun başlarında Wendy, onun kendine aşık olduğunu bildiğini söylemiştir. Yine de Dipper, Wedndy'e aşık olmaya sürdürür. 2.Sezon 16.Bölümde onu tamamen unutur. Zindanlar Zindanlar ve Daha Çok Zindanlar favori oyunudur.
 • Mabel Pines: Mabel bir şeker gibidir. Her durumda olumluyu düşünür. Biraz şapşal olmasına karşın, enerjiktir, dürüsttür ve her zaman sizi güldürmeyi başarır. Domuzu Paytak'ı (Waddles'ı) çok sever ve rengarenk kazaklar giyer. Mükemmel bir sanatçıdır. Dipper'dan 5 dakika büyüktür. Maceralarında ikiz kardeşine yardım eder. Doğum günü yazın son günüdür. Gerçeklikten korkar. Neredeyse gördüğü her erkeğe aşık olur.
 • Stanley Pines : Dipper ve Mabel'ın sinsi amcası Stan, Gizemli Kulübe'nin yöneticisidir. Tembel hilebaz, ve paragözdür. Geçimini bu kulübeyle kazanır. Yalancı ve hilekâr olsa da aslında bütün yaptıklarının bir nedeni vardır. 30 yıl önce yanlışlıkla ikiz kardeşini bir portala itmiş ve kardeşi orada mahsur kalmıştır. O yüzden hava karardıktan sonra gizlice otomat makinesini kullanarak bodruma yani laboratuvara inerek portalı çalştırıp ikizi Stanford'u kurtarmaya çalışır. İlk sezonun son bölümünde portalı çalıştırmaya başlamıştır. 2.Sezonun 11.Bölümünde ise ikizini sonunda getirtmiştir. Hayatının yarısını ikiz kardeşini kurtarmak için harcadığı 2. sezonun 12. bölümünde anlaşılır.
 • Soos Ramirez: 22 yaşındadır.Gizemli Kulübenin hediye dükkanında çalışır ve ayrıca kulübedeki onarım işlerinden sorumludur. Dipper ve Mabel'ın arkadaşı olan Soos, sevimli ve iri biridir. Büyükannesinin evinde yaşar. Babası Kafkasyalı, annesi Latin Amerikalı'dır O da Dipper ve Mabel gibi Gravity Falls'da garip şeyler olduğunu gören kişidir. Babası küçüklüğünden beri ortada yoktur. Bu yüzden doğum günü kutlamaz. Melody ile birliktedir. Bazen tuhaf fikirler söyler, ona kimse inanmaz fakat bu fikirler gelecekte olur. Gizemli Klübede 8. yaş gününde işe başlar ve arkadalarını ailesi gibi görür.
 • Wendy Corduroy: 15 yaşında,Yumuşak ve havalı bir genç olan Wendy, Gizemli Kulübe'de yarı zamanlı çalışan ve Dipper'ın aşık olduğu kişidir. Dipper dizinin 2. sezonunda Wendy'e aşkını itiraf etmiştir ve Wendy bunu başından beri bildiğini fakat Dipper için çok büyük olduğunu söyler fakat onunla arkadaş olmaya devam eder.
 • Gideon Charles Gleeful: Gideon, Stan'in en büyük rakibidir ve 10 yaşındadır. "Telepati Çadırı" adlı turist aksiyonunda medyumluk yapar. 2 numaralı günlüğün ve mistik güçleri olan bir madalyonun sahibidir (Madalyonu, Gideon'un ilk göründüğü bölümde Mabel tarafından kırılmıştır). Mabel'dan hoşlanırken, Dipper'dan nefret eder. 1. sezonun finalinde hapse girmiş ve günlüğünü kaybetmiştir. Kısa bölümlerden bölümde ürpertici Bir mektup bırakmıştır. 2.Sezon 14.Bölümde ise hapishaneden çıkmasa da önemli bir rolü vardır. 2. Sezon 18. Bölümde hapisten Bill sayesinde kurtulur ve Bill i durdurup Mabel ı geri kazanabilmek için Dipper'a yardım eder.
 • Pacifica Northwest: Tam adı Pacifica Elise Northwest'tir. Mabel'ın en büyük rakibidir. Kasaba sahte kurucusu kabul edilen Nathaniel Northwest'in ailesinden gelir ve ailesi çok zengindir. 2.Sezon 3.Bölümde Mabel ve Dipper ile Barışırlar, 2.Sezon 10.Bölümde İse, Dipper'dan Northwest Konağındaki bir hayaletten kurtulması için yardım ister ve Dipper'a duygu beslemeye başlar. Ailesi dolandırıcı olsa da maddi durumu yüksektir.
 • Stanford Pines: Stanley'in kardeşidir 6 parmaklıdır ve IQ seviyesi normal bir insana göre yüksektir. Günlüklerin yazarıdır ve Gizemli Kulübe'yi zor kazandığı burs parası ile yaptırmıştır. 1975 yılında Esrarengiz Kasabaya gelen Stanford, tam 30 yıl önce yanlışlıkla Stanley tarafından Bill Cipher sayesinde inşaa ettiği portala itilmiş ve başka bir boyutta mahsur kalmıştır. 2.Sezon 11.bölümünde yine Stanley'nin günlükler aracılığıyla yeniden açtığı portal yardımıyla geri dönmüştür. Kırılırsa boyutlar arası geçişi mümkün kılan bir yarığa sahiptir. Ayrıca kendisine "Ford" denilmesini tercih eder. /SPOİLER/ Bill Cipher evreni ele geçirince Ford'u altın şeklinde dondurur. /SPOİLER/
 • Yaşlı Adam McGucket: Tam adı Fiddleford Hadron McGucket'tır. Kaçık bir yaşlı adam olan McGucket'ın arası mekaniklerle çok iyidir. 2.Sezon 7.Bölümde "Körgöz" adında bir topluğun kurucusu olduğunu fakat bir alet ile hafızasını siliği için çatlak olduğu öğrenilmiştir. Körgöz Topluluğunu kurmadan önce Stanford ile birlikte portal'ın üzerinde çalışmışlardır fakat sonra portalın içine düşüp geri çıktıktan sonra tehlikeli olabileceğini düşünen Fiddleford, projeden ayrılıp unutmak istediklerini aklından silmek için Körgöz Tarikatını kurmuştur.Ancak hafıza silicinin yan etkisi olarak akıl sağlığını kaybetmiştir.
 • Ajan Powers Ve Ajan Trigger: Amerikan Hükümeti'ne bağlıdırlar. 2.Sezonun başında Stanley portalı açtığında Hükümet Karargahından portalın sinyallerini alıp Gravity Falls'a gelirler. Ajan Powers hepsinin Gravity Falls'a bağlı olduğu bir komplo olduğuna inanmaktadır. Kasabaya geldiklerinde Dipper heyecanlanır ve onlara yardım edebileceğini söyler. Dipper günlükte yazılanları kanıtlamak için yanlışlıkla ölüleri dirilttiğinde zombilere yem olurlar fakat bölümün son sahnesinde hayatta kaldıkları anlaşılmıştır ve uzun bir aradan sonra ilk kez 2.sezon 10.bölümde ortaya çıkarlar. 2.Sezon 11.Bölümde Stanley'i tutuklarlar ve sorguya alırlar fakat Stanley onlardan kaçar. Özel Harekat Birliği ise Kulübe'yi koruma altına alır. 2.Sezon 12.Bölümün sonunda Özel Harekat Birliği ve Ajanların hafızaları silinir ve geldikleri yere dönerler.
 • Gompers: Esrarengiz Kasaba'da ki keçidir. Çoğu bölümde görünür ve küçük bir rol oynar. 2. Sezonda tuhaflık dalgası sebebiyle boyu normal bir keçinin boyundan kat kat fazla uzar. En sevdiği renk bordodur.
 • Waddles (Paytak): Mabel'in festivalde kazandığı domuzdur. Mabel onu her şeyden çok sever.
 • Candy ve Grenda: Mabel'in Esrarengiz Kasaba'da ki en yakın arkadaşlarıdır. Candy kısa boylu ve gözlüklüdür, patlamış mısır yemek için parmaklarına bantlanmış çatallar kullanır. Grenda ise uzun boylu ve iridir. Sesi kalın ve erkeksidir, omuzunda bir iguanası vardır.Candy 2. sezonda Dipper'a aşık olur ama bu bir süre sonra sona erer.
 • Şerif Blups ve Yardımcı Durland: Esrarengiz Kasaba'nın asayişinden sorumlulardır. Birbirlerini çok severler ve çok iyi anlaşırlar. Bill evreni ele geçirdikten sonra Durland uçan gözler nedeniyle gümüşe dönmüştür.
Aile Geneli.jpg

Yaratıklar ve Düşmanlar[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Cüceler: Ergen bir çocuk gibi görünerek Mabel ile evlenmeye çalışan yaratıklardır. Liderlerine bağlıdırlar. Ormanın derinliklerinde yaşarlar.
 • Göl Canavarı: Gravity Falls'ın göl canavarıdır, kasabada sadece efsane olarak bilinmektedir. Dipper, Mabel ve Soos ile birlikte fotoğrafını çekmeye çalışırlar. Ancak Dipper, Mabel ve Soos' un bulduğu gerçek yaratık değildir sadece McGucket'ın dikkat çekmek için yaptığı robottur. Gerçeği hala gizemini korumaktadır...
 • Balmumu Figürler: Eski terkedilmiş odada bulununan ünlü kişilerin canlı balmumu heykelleridir. Stan'den intikam almak isterler.
 • Hayaletler: Dipper'ın Wendy'nin arkadaşlarıyla birlikte terkedilmiş eski markette bulunan ruhlardır. Karı Kocalardır. İkisi de ergenler yüzünden aynı anda kalp krızi geçirip ölmüşlerdir.
 • Multi Ayı: Dipper'ın erkekliğini kanıtlaması için öldürmesi gerektiği yaratıktır. Ancak onu öldürmemiştir. En sevdiği şarkı İzlanda Pop grubundan Babba nın Disko Kız şarkısıdır.
 • Bill Cipher: Gideon'ın çağırdığı üçgen ve tek gözlü bir yaratıktır ve 2. sezonun 4.bölümünde(Çorap Operası) Dipper'ın içine girerek Dipper'ın günlüğünü ele geçirmeye çalışır ama başarısız olur. Giderken, "Geri geleceğim, büyük şeyler yaklaşıyor. Beni Durduramayacaksınız " Demiştir. Günlüklerin yazarına (Stanford) göre şu ana kadar görülmüş en tehlikeli yaratıktır. Geçmişte Stanford'ı portalı yapması için kandırmıştır ve sonrasında evreni ele geçirerek Gravity Falls'daki insanların çoğunu dondurmuştur. Evrenimizden yaşlıdır. Stanford'a yaptığı portalı veya evren yarığını kullanarak evrene geçirebilme imkanı vardı ancak yazar portalı parçaladığından dolayı Blendin Blendin'in bedenine girip evren yarığını çalmış ve kendi boyutu ile bizim boyutumuz arasında kapı açarak kasabayı ele geçirmiştir hatta olayı şu şekilde kasaba sakinlerine açıklamıştır.
 • Zombiler: Gizemli Kulübedeki karaoke gecesinde Dipper ajanları çağırır ve onlara tuhaf şeylerin gerçek olduğunu kanıtlamak için bir büyü okur ve Zombileri diriltir.
 • Shape Shifter(Şekil değiştiren): Her türlü forma dönüşebilen bir yaratıktır, Yer Altı Sığınağı (2.Sezon 2.Bölüm) Bölümünde Dipper'a Kendini Yazar Olarak Tanıtmıştırve 30 yıl önce yazar onu hapsetmiştir.
 • Lilliputtianlar: Mabel ve Diper'ın Pasifica'yı mini golfte yenebilmek için kullandığı yaratıklardır.Her farklı çeşit top kendi deliklerinin en iyisi olduklarını iddia eder.
 • Giffany: Soos'un randevu dersleri CD'sinden rehberlik eden bir simülasyon kızdır. Soos'u sevmiştir ancak Soos Melody ile çıkınca onu kıskanıp geri almaya çalışmıştır.Fakat bu bölümde de Soos Ramirez tarafından yok edilmiştir.
 • KörGöz Tarikatı: Fiddleford Mc Guget'ın kafasının portalın dışına girmesinden sonra gördüklerini unutabilme amacıyla yaptığı hafıza silici bir aletle portaldan gördüğü şeyleri unutabilme amacıyla kullanıp başka insanların da Gravity Falls daki olağanüstü olaylardan uzak cahil hayatlarına olduğu yerden devam etmelerini sağlayan bir tarikattır ve kurucusu Fiddleford McGucket'tır.
 • Northwest Konağının Hayaleti: Northwest Konağını inşaat eden oduncularla çalışmıştır ve karşılığında Konak bittikten sonra verilecek ziyafette davet edileceği söylenmiştir Fakat Northwest'ler kasaba halkını içeri almadıktan sonra kapının önünde yalnız Kalmıştır Ve Toprak Kaymasında Kafasına Bir Balta Saplanarak Ölmüştür. Fakat 150 Yıl Sonra Geri Gelip İntikam Alacağına Dair Northwest Ailesini Lanetlemiştir, Laneti Kırmanın Tek Yolu İse Konağın Kapısını Normal İnsanlara Açmaktır.
 • Celestabellabethabelle (Unicorn): Yalancılardır tüyleri sayesinde Bill Chiper Gizemli Klübeye girememiştir.En son Tuhafıyamet 2.Kısım Gerçeklikten Kaçış Bölümünde çıkmıştır. Türünün son örneğidir, tekboynuzu gökkuşağına gelince ses çıkarır.

Seslendirmenler[değiştir | kaynağı değiştir]

Karakterler İngilizce Türkçe
Dipper Pines Jason Ritter Ali Hekimoğlu (1. sezon), Sercan Gidişoğlu (2. sezon)
Mabel Pines Kristen Schaal Selen Öztürk
Stanley Pines Alex Hirsch Ercan Demirel
Stanford Pines J.K Simmon Gökhan Demirel
Soos Ramiréz Alex Hirsch Cüneyt Sayıl
Bill Cipher Alex Hirsch bilinmiyor
Gideon Charles Gleeful Thurop Van Orman Harun Can
Wendy Corduroy Linda Cardellini Nurhan Yılma
Pasifica Northwest Jackie Buscarino bilinmiyor
Pasifica's Friend Ariel Hirsch Dora Kul