Esnek yakıtlı araç

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ford Model T'nin motoru etanol, benzin, kerosen veya etanol benzin karışımı ile çalışabilmekteydi.

Esnek yakıtlı araç veya çift yakıtlı araç, birden fazla yakıtla çalışmak üzere tasarlanmış içten yanmalı motora sahip alternatif yakıtlı bir taşıttır. Genellikle etanol veya metanol yakıtı ile sentezlenmiş benzin ve her iki yakıt da aynı ortak yerde depolanabilen bir tanka sahiptir. Modern esnek yakıt motorları, ortaya çıkan karışımın herhangi bir oranını yanma odasında yakabilir; çünkü yakıt enjeksiyonu ve kıvılcım zamanlaması, bir yakıt bileşimi sensörü tarafından algılanan gerçek karışıma göre otomatik olarak ayarlanır. Esnek yakıtlı araçlar, iki yakıtın ayrı tanklarda depolandığı ve motorun her seferinde bir yakıtla çalıştığı, örneğin sıkıştırılmış doğal gaz (CNG), sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) veya hidrojen gibi iki yakıtlı araçlardan farklıdır.

Dünya pazarında ticari olarak mevcut en yaygın esnek yakıtlı araçlar, Mart 2018 tarihi itibarıyla dünya çapında üretilen ve satılan yaklaşık 60 milyon otomobil, motosiklet ve hafif ticari araç ile etanol esnek yakıtlı araçlar olup Brezilya (30,5 milyon), Amerika Birleşik Devletleri (21 milyon), Kanada (1,6 milyon) ve İsveç (243.100) olmak üzere dört pazarda yoğunlaşmıştır.[1] Avrupa ve ABD'de, özellikle Kaliforniya'da, etanol ile çalışan esnek yakıtlı araçlara ek olarak, M85 esnek yakıtlı araçlar olarak bilinen metanol esnek yakıtlı araçlarla başarılı test programları olmuştur.[1] E85 esnek yakıtlı araçlarla P serisi yakıtların kullanıldığı başarılı testler de yapılmıştır, ancak Haziran 2008 itibarıyla bu yakıt henüz halka açık değildir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Ryan, Lisa; Turton, Hal (2007). Sustainable Automobile Transport. Edward Elgar Publishing Ltd, England. ss. 40-41. ISBN 978-1-84720-451-6. 
  2. ^ "Alternative Fuels: P-series". Energy Efficiency and Renewable Energy, USDoE. 25 Eylül 2008 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Mayıs 2021. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]