Esmeralda (Notre-Dame'ın Kamburu)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
"Esmeralda ve Keçi, Djali heykeli " 1865, Antonio G. Rossetti (d. 1870)

Gerçek adı Agnès olan fakat sonradan çingeneler tarafından annesi evde yalnız bıraktığı bir anda çalınır adı Esmeralda olarak değiştirilen Victor Hugo'nun 1831'de Yayımlanan romanı Notre-Dame'ın Kamburu (veya orijinal adıyla Notre Dame de Paris )'in kurgusal bir karakteridir. Fransız bir Çingene kız Baştan çıkarıcı danslarıyla sürekli erkekleri cezbeder ve zeki keçisi Djali Gösteriler yapar 17 yaşlarında nazik ve cömert bir kalbe sahip.

Karakter Hikayesi[değiştir | kaynağı değiştir]

Esmeralda'nın doğum ismi Agnès idi.Annesi Chantefleurie' lakaplı Paquette Guybertaut Adlı çocuk, yetim bir minstrel'ın kızı Reimsli . Paquette genç bir asil tarafından baştan çıkarıldıktan sonra bir fahişe haline geldi ve yoksulluk ve yalnızlıkta sefil bir hayat yaşıyordu. Agnès'in doğumu, Paquette'i Hayata bağlıyor onu mutlu ediyordu ve sevgili çocuğuna dikkat ve özenle bakıyor neredeyse tapıyordu: Komşular bile, Anneyi izlerken, geçmiş davranışları için Paquette'i affetmeye başlar. Ardından büyük bir trajedi gercekleşir, Çingeneler bebeği kaçırırlar ve yerine aşırı çirkin tek göz kabur bir bebek bırakırlar (bebek Quasimodo ) bunu eve vardığında fark eden Paquette Kasaba halkı, Çingenelerin, Agnès'i Yediği sonucuna varmış; Anne, Reims’li ümitsizce bebeğini arar ve çirkin Quasimodo evden kovulur Notre-Dame’deki döküm yatağına bırakılmak üzere Paris’e gönderilir.

On beş yıl sonra, Agnès-Sonraki’ki adıyla Esmeralda, çingeneler tarafından patik verilmiştir ve patiğin öbürü annesinde kalmıştır bu patik sayesinde annesini bulmaya çalışır Paris'te Çingeneler haydutlar fahişeler Miracles kalesi arasında mutlu bir şekilde yaşıyor’du Halka açık bir dansçı olarak görev yapıyor. Akıllı keçisi Djali daha sonra Esmeralda'nın bir cadı olduğuna dair mahkeme salonu kanıtı olarak kullanılacaktır.

Claude Frollo, Esmeralda'yı sokak’dan kaçırmak için Notre Dame katedrali’de bulup büyütdüğü evlatlık oğlu Quasimodo'yu yanına alır. Esmeralda sokakta yürürken onu takip eden şair filozof Pierre Gringoire Tam Esmeralda kaçırılırken ses çıkararak Yüzbaşı Phoebus olaya müdahale etmesini sağlar Quasimodo yakalanır fakat Claude Frollo sıvışır Esmeralda Phoebus’a ilk görüşte büyük bir aşkla vurulur ve heyecandan kaçar. Phoebus yakaladığı Quasimodo’yu götürür yine aç yalnız evsiz kalan Pierre Gringoire Esmeraldayı takip etmeye devam eder. ve haydutların bol oldugu yer olan Miracles kalesine doğru gittikten sonra genç kızın izini kaybeder ve haydutlar tarafından yakalanır. Sorgulanır. Eger fahişeler arasından birisi eşi olmayı kabul ederse idamdan kurtulacaktı hiç kimsenin kabul etmedigini gören Gringoire idam edilmeye başlar fakat bir anda Esmeralda’nın gelişiyle şans eseri Eş olmayı Esmeralda tarafından kabul edilir Çingene tarzı bir şekilde evlilik Yapılır ve evliliğin 4 yıl süreceği belirlenir

Esmeralda Quasimodo’ya su veriyor (Gustave Brion)

Greve meydanında işkenceye çarptırılan Quasimodo meydandaki insanlardan su ister kimse vermez. Bi anda Esmeralda ortaya çıkarak Quasimodo’ya su verir ve çirkin kambur Quasimodo güzeller güzeli Çingene kızı Esmeralda’ya ilk görüşte büyük bir aşkla vurulur. Ne var ki başrahibin gözü de Esmeralda’dadır. Esmeralda’nın dünyasındaysa Yüzbaşı Phoebus’ten başka  kimseye yer yoktur. Artık sevgi ile nefretin, iyilik ile kötülüğün kıyasıya mücadelesidir yaşanan. Victor Hugo, olayları ince ince ördüğü bu ünlü eserinde, insan hayatında kaderin yerini de sorgulamış, kaleme alındığından bu yana birçok sanat eserine, özellikle de filmlere esin kaynağı olan muhteşem bir roman çıkarmıştır ortaya.


Uyarlamalar[değiştir | kaynağı değiştir]

Oyuncu Yılı
Denise Becker 1905 filmi
Stacia Napierkowska 1911 filmi
Theda Bara 1917 filmi
Sybil Thorndike 1922 filmi
Patsy Ruth Miller 1923 filmi
Maureen O'Hara 1939 filmi
Gina Lollobrigida 1956 filmi
Gay Hamilton 1966 televizyon dizisi
Michelle Newell 1977 televizyon filmi
Lesley-Anne Down 1982 televizyon filmi
Angela Punch McGregor (seslendirme) Notre Dame'ın Kamburu (animasyon,1986)
Eleanor Noble (seslendirme) 1996 animasyonlu televizyon dizisi
Demi Moore (ses, konuşma)</br> Heidi Mollenhauer (seslendirme, şarkı söyleme)
1996 Disney animasyon filmi
Salma Hayek 1997 televizyon filmi
Hélène Ségara 1997–2002 müzikali
Mélanie Thierry 1999 parodi filmi
Tina Arena 2000 müzikal - Orijinal Londra oyuncuları
Candis Nergaard (seslendirme) 2008 BBC Radyo adaptasyonu
Ciara Renée 2014–2015 müzikali

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Quasimodo

Notre Dame'ın Kamburu