Esmer Arap bülbülü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Esmer Arap bülbülü
Korunma durumu
Biyolojik sınıflandırma
Âlem: Animalia
Şube: Chordata
Sınıf: Aves
Takım: Passeriformes
(Ötücü kuşlar)
Familya: Pycnonotidae
(Arap bülbülügiller)
Cins: Pycnonotus
Tür: P. barbatus
Pycnonotus barbatus
Desfontaines, 1789

Esmer Arap bülbülü (Pycnonotus barbatus), Arap bülbülügiller (Pycnonotidae) familyasından Atlas Dağları ve Mısır'da yaşayan yerleşik ve ötücü kuş türü.

Özellikleri[değiştir | kaynağı değiştir]

19–21 cm boyundaki esmer Arpa bülbülü, yaklaşık karatavuk boyutlarındadır. Kuyruğu koyu boz ve epey uzunca olur, karnı nohudî kirli beyazdır. Baş, kahve-boz renkte, göz çeperleri zifirîdir. Kuyrukaltına doğru karın tüyleri beyazlaşır, kanatlar koyu bozdur. Dişi ve erkek tıpkı birbirine benzer. Düz uçar, kanat uçları yuvarlak ve esnek olur, kuyruğunu sık sık yelpaze gibi açıp kapar.

Ötüşü[değiştir | kaynağı değiştir]

Esmer Arpa bülbülü, PBwindi NP tarafından Uganda'da çekilmiş fotoğraf
Pycnonotus barbatus barbatus

Geveze ve gürültücü olur. Toplaştıkları zaman nefesli, yumuşak ve yinelenen bir "çar çar çar" sesi çıkarırlar. Ötüş repertuvarı oldukça geniştir; tan vakti ve gün ağarırken, tipik ritimleriyle, süresi ve ayrıntıları değişebilen, zıplak "çik çilevi çülüyi" diye ötüşleri vardır.

Habitat[değiştir | kaynağı değiştir]

Bahçeler ve ekili tarlarda, dağ pınarlarında ve vahalarda görülür. İnsanla yakınlaşmaktan çekinmez.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Lars Svensson (metin ve haritalar), Peter Grant (metinler), Kilian Mullarney ve Dan Zetterström (illüstrasyonlar). Fågelguiden, Europas och Medelhavsområdets fåglar i fält. Albert Bonniers Förlag, Stockholm, 1999. ISBN 91-34-51038-9