Eskihamal, Gürün

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Eskihamal
—  Köy  —
Sivas
Sivas
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sivas
İlçe Gürün
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus (2012)[1]
 - Toplam 465
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0346
İl plaka kodu
Posta kodu 58800
İnternet sitesi: [2]

Eskihamal, Sivas ilinin Gürün ilçesine bağlıdır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskihamal (Keşoğlu) Türkmen köyüdür.

Köyün eski ismi Keşoğlu'dur. Köyün kurucuları Keşoğulları oymağına mensup Türkmenlerdir. Daha sonra da yurdun çeşitli yerlerinden gelerek buraya yerleşenler olmuşlardır.

Keş kelimesinin kökeni öz Türkçedir. Keş'in anlamı ise şöyledir: Türkler göçebe hayata uygun olarak yaşarlardı ve bu beslenme alışkanlıklarına da yansırdı. Keş ise Yörükler ve Türkmenlerin yağı alınmış yoğurdu kurutarak elde ettikleri kışlık yiyecek türüdür..Saklanması kolay olduğundan at sırtında göçebe Türkmenlerin en önemli besin kaynağıdır. Kurutularak yapıldığı için bazı yörelerde Kurut adıyla da bilinmektedir.

«Keş», Kâşgar'lı Divan'ından başka, Orhun kitabelerinde bile geçmektedir. Bu son kaynakta adı geçen kelime, «okluk, ok konulan şey, sadak» demek oluyor. Yörük ve Türkmenler, bir nevi çökeleğimsi peynire «Keş» adını vermektedirler. Silifke ve Erdemli taraflarında konup göçen, bugün ise Erdemli'ye yerleşmiş bulunan iki Yörük oymağının adı «Keş» kelimesinden meydana gelmiştir: Karakeşlî ve Keşlitürkmenli. / Prof. Dr Mehmet Eröz;

Hamalçayı(Yeşilere) köyünde yaşayan Keşoğulları ile aynı kökten gelmektedirler. Cumhuriyetten sonra Eskihamal köyünde yaşayan Keşoğulları (Yılmaz) soyadını alırken Hamalçayı(Yeşildere)de yaşayan Keşoğulları ise (Çay) soyadını almışlardır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sivas iline 137 km, Gürün ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köyün yerleşim tipi dağınıktır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıl Kadın Erkek Toplam
2012 228 237 465
2011 229 242 471
2000 312 313 625
1997 681
1990 530 429 959
1985 844 702 1546

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ana okulduda bulunan Eskihamal Köyü Bahçeşehir Üniversitesi tarafından da desteklenmiştir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]