Eskidağiçi, Zile

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Eskidağiçi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Tokat
İlçe Zile
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 217
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0356
Posta kodu 60400

Eskidağiçi, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

I. Dünya Savaşı'ndan önce Osmanlı-Rus Savaşları sırasında, Kars-Erzurum bölgesinden göç etmiştir. Sebebi ise Doğu Anadolu bölgesinde yaşayan Ermeniler'in bu bölgedeki Türkler'i öldürerek azaltmaya başlamasıdır. Seferberlik ilan edilince köydeki eli silah tutan herkes savaşa çağrılır ve köylerde kalan kadın ve çocuklar kağnılarla göç ederler. 1877-78 (H-1293) Rus Harbi'nde Ermeniler, Ruslar'la iş birliği yaparak Türk köylerine saldırmışlar ve Türkler de göç etmişlerdir. Terk edilen köylere de Kürt aşiretleri yerleşmiştir.

Büyüklerin ifadelerine göre; köylülerden eli silah tutan tüm erkekler, seferberlik ilan edildiğinde savaşa gitmiştir. Birgün jandarma komutanı köye gelir ve köyü gezer. Yaşlı bir amcayı yanına çağırır ve "amca" der, "Ermeniler Ruslar'la iş birliği halinde ilerliyor, oldukçada yaklaştılar, siz başlarında bulunacak şekilde yanınıza yiyecek giyecek birşeyler alın ve köyü terkedin" der. Bunun üzerine yaşlı amca kadınları ve çocukları toplar, kağnılara bindirir ve yola koyulurlar. Ancak Ermeni çetelerden bir grup bunların önünü keser ve özellikle yaşlı amcaya eziyet yapmaya başlarlar. Yalvarmasına rağmen "ne olur yapmayın" demesine rağmen taşlarla kolunu bacağını kırarlar. Ancak diğerleri, çoluk çocuk kaçışır ve kağnılarla yola devam ederler. Yaşlı amca orada kalır ve bir daha haber de alınamaz. Daha sonra Zile'de Karyün mevkiinde bir yere yerleşirler. Ancak bir grup ise Salur köyü mevkine yerleşir. Daha sonra ise devlet şu anda köyün bulunduğu yer olan rampanın yüzüne yerleştirir. Aşağıki rampa diye anılırken daha sonra köyün adı Aşağı Kirampa olarak kalır. Daha sonra köyün ismi Eskidağiçi olarak değiştirilir. .

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

bat,kısır

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

karasal iklim hakimdir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy, karasal iklim etkisi altındadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 217
1990 320
1985 337

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köy oldukça yoğun göç verdiğinden ilkokul kapanmış ve taşımalı eğitim yapılmaktadir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]