Eski Şehir (Bern)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Tarihi Bern Şehri
UNESCO Dünya Mirası
Konum  İsviçre
KriterKültürel: iii
Referans267
Tescil1983 (7. oturum)
BölgeAvrupa ve Kuzey Amerika

Eski Şehir (Almanca: Altstadt), Bern, İsviçre'nin Orta Çağ şehir merkezidir. Üç tarafı Aare nehri ile çevrili dar bir tepede inşa edilen yoğun yerleşimi, on ikinci ila on beşinci yüzyılda inşa edilmesinden bu yana esas itibarıyla değişmeden kaldı. 1405 yılında büyük bir yangın çıkmasına rağmen, şehrin çoğu yapısı kumtaşından yeniden yapıldı ve on sekizinci yüzyılda büyük çaplı inşaat çalışmaları yapıldıktan sonra, Bern'in Eski Şehri, Orta Çağ karakterini korudu.

Eski Kent, İsviçre'nin en yüksek katedralinin yanı sıra diğer kiliseler, köprüler ve geniş bir Rönesans çeşmesi koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Birçok tarihi binaya ek olarak, federal, kanton ve belediye yönetiminin makamları Eski Şehir'de bulunmaktadır. Yoğun ve genelde bozulmamış bir yapıya sahip olduğu için 1983 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır[1] ve modern dünyayı bir Orta Çağ kentine dahil etmenin mükemmel bir örneğidir. Eski Şehir'deki tüm Eski Şehir'in yanı sıra sayısız diğer yapı, İsviçre'nin Ulusal ve Bölgesel Önemli Kültür Varlıkları Envanteri olarak belirlenmiştir.[2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 11 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Temmuz 2017. 
  2. ^ "Swiss Inventory of Cultural Property of National and Regional Significance" (PDF). 27 Kasım 2008. 31 Aralık 2022 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Şubat 2009.