Eskişehir Atatürk Lisesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Eskişehir Atatürk Lisesi ve çevresi

Eskişehir Atatürk Lisesi, ilk adı Eskişehir Lisesi olan Odunpazarı'nda bulunan lise.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Rüştiye Mektebi, şimdiki okulun bulunduğu yerde eski bir binada, İdadi Mektebi de eski Yasin Çakır Un Fabrikası'nın bulunduğu yerde ahşap büyük bir binada hizmet vermiştir. Bir süre sonra, idadi mektebi şimdiki Eskişehir Subay Orduevi’nin arkasında ve yakın yıllara kadar Gazi İlkokulu adıyla görev yapan ve sonradan yıkılma tehlikesi olduğu için yıkılan ahşap büyük bir binaya taşınmış ve İstiklal Savaşına kadar görevini orada sürdürmüş, 1920 yılında şehrin Yunan işgaline uğraması üzerine kapanmıştır.

2 Eylül 1922’de Eskişehir’in düşman işgalinden kurtulmasından sonra “Sultani Mektebi” aynı binada Eskişehir Orta Mektebi adı ile yeniden kurularak görevini sürdürmüş ve 1929-1930 öğretim yılında lise ihtiyacı belirince okul, Odunpazarı otobüs durağı karşısındaki binaya taşınmıştır. 1930-1931 öğretim yılından itibaren de lise kısmı açılarak Eskişehir Lisesi adı ile ilk mezunlarını 1932-1933 öğretim yılı sonunda vermiştir.[1]

16 Ocak 1933'te Atatürk trenle Eskişehir’den geçerken istasyonda duraklama esnasında, Vali İsmail Hakkı Bey, hava alayında görevli Sabiha Gökçen Hanım, Lise Müdürü Semih Kuman, Edebiyat öğretmeni Cemal Duru, Belediye Başkanı Kamil Kaplangı, Gazeteci Faruk Şükrü Yersel, parti müfettişi Osman Işın, Temyiz Mahkemesi üyeleri ve bazı daire müdürlerinden meydana gelen heyet Atatürk'ten görüşme talep ederek, lisenin eski binasından, hükûmet konağı olarak yapılmış bulunan yeni binaya taşınması yolunda talepte bulunmuşlardır.

Bakanlar Kurulunun 04.3.1933 tarih ve 13949 sayılı kararı ile hükûmet konağı olarak yapılan bina Eskişehir Lisesine verilmiştir. Eskişehir Lisesi 1934-1935 ders yılı başında yeni binasında hizmete başlamıştır.

1959-1960 öğretim yılında okulda Akşam Lisesi açılmış ve 1961 yılında okulun adı Atatürk Lisesi olmuştur. 1968’den beri faaliyet gösteren erkek öğrenci pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olmak üzere 130 civarında öğrenci barınabilmektedir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]