Eskadra

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Almanya donanmasına ait savaş gemileri eskadrası

Eskadra, filo olarak adlandırılamayacak kadar küçük olduğu düşünülen önemli savaş gemileri grubudur. Eskadra tipik olarak bir filonun parçasıdır. Farklı deniz kuvvetleri arasında, eskadrayı bir filodan ayırmak için net bir tanımlayıcı parametre yoktur ve eskadranın büyüklüğü ve gücü ülkeye ve zaman dilimine göre büyük ölçüde değişir.[1] Küçük savaş gemileri grupları veya büyük savaş gemilerinin küçük grupları, terminolojilerine göre bazı deniz kuvvetleri tarafından filolar olarak adlandırılabilir. Bir deniz eskadrasının büyüklüğü büyük ölçüde değiştiğinden, bir eskadra komutanlığının rütbesi de büyük ölçüde değişir.

1864'ten önce Kraliyet Donanması'nın tüm filosu kırmızı, beyaz ve mavi olmak üzere üç eskadraya bölünmüştü. Kraliyet Donanması'nda her bir eskadra tek başına çoğu ulusal donanmadan daha güçlüydü. Bugün, bir eskadra, daha büyük bir görev gücü veya bir filodaki büyük savaş gemileri, nakliye gemileri, denizaltılar veya küçük araçlardan oluşacak şekilde üç ila on arasında gemi olabilir. Eskadra, kıyı savunması, abluka veya mayın tarama gibi belirli bir görevle görevlendirilmiş çeşitli tipte bir gemi türünden oluşabilir. Kraliyet Donanması'nda eskadra terimi her zaman muhrip ve denizaltı oluşumları için kullanılmıştır.

Geminin komutası[değiştir | kaynağı değiştir]

Bir filo genellikle koramiral veya tümamiral tarafından komuta edilir ancak eskadralar bazen komutanın önemine bağlı olarak komutanlar veya sadece en kıdemli kaptan tarafından komuta edilir. Büyük bir eskadra bazen iki veya daha fazla bölüme bölünür ve her biri ikinci bir kaptan tarafından yönetilebilir. Eskadra zorunlu olmamakla birlikte bir filo gibi genellikle kalıcı bir oluşumdur.

Eskadra türleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskadranın birkaç çeşidi vardır:

  • Bağımsız eskadralar: Filo olarak adlandırılamayacak kadar küçük oluşumlardır. Bağımsız olarak belirli okyanus veya denizde görevlendirilen gemilere denir.
  • Bir filonun geçici alt bölümleri: Yelken Çağı'nda, filolar, her birinin savaş hattında filolardan oluşturulan geçici müfrezeye denir.
  • Kalıcı savaş birimleri: 19. yüzyılda savaş gemileri geliştikçe, daha büyük savaş gemileri, Kraliyet Donanması'ndaki 5. Muharebe eskadrası gibi aynı sınıf savaş gemisinden kalıcı, numaralı eskadralar olarak oluşturulmaya ve eğitilmeye başlandı. Amerika Birleşik Devletleri Donanması eskadra türleri arasında Battleship Eskadrası, Cruiser Eskadrası, Destroyer Eskadrası, Escort Eskadrası, Transport Eskadrası ve Submarine Eskadrası bulunmaktadır.

Modern donanmalarda, eskadralar idari birimler olma eğilimindeydi. Donanmaların çoğu, İkinci Dünya Savaşı sırasında eskadrayı taktik bir oluşum olarak terk etmeye başladı. Donanmalar, destroyer vasıtasıyla denizaltına karşı koruma ve uçak gemisiyle hava koruma sağlama ihtiyacı taşıyıcı savaş grubunun veya belirli bir operasyon için mevcut olan gemilerden oluşan özel görev kuvvetlerinin kullanımının artmasına yol açtı.

Savaş gemileri büyüdükçe, eskadra terimi, birçok donanmada muhrip, fırkateyn ve denizaltı oluşumları için yavaş yavaş flotilla teriminin yerini almıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keegan, John (1989). The Price of Admiralty. New York: Viking. s. 280. ISBN 0-670-81416-4.