Esenköy, Çınarcık

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Esenköy, Çınarcık
—  Köy  —
Yalova
Yalova
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
İl Yalova
İlçe Çınarcık
Yüz ölçümü
 - Toplam 10 km2 (3,9 mi2)
Nüfus (2007)[1]
 - Toplam 2,734
 - Yoğunluk 350/km² (906,5/sq mi)
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 226
İl plaka kodu 77
Posta kodu 77310
İnternet sitesi: YerelNet

Esenköy, Yalova ilinin Çınarcık ilçesine bağlı bir beldedir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Esenköy 'ün eski adı Katırlı'dır. 20. yüzyıl başlarında Yalova'nın en zengin, en kalabalık Rum köylerinden biriydi. Ulaşım sadece deniz yolu ile sağlanıyordu. Köylüler, deniz kıyısından başlayıp, yürüyerek 1,5 saatte ulaşılan dağ tepelerine kadar her yeri zeytinlik yapmış, aralarını kestane, ceviz ve meyve ağaçlarıyla zenginleştirmişti. Her sonbaharda, üretilen zeytin, zeytinyağı, ceviz ve kestane gemilerle Esenköy'den İstanbul’a taşınır, oradan Osmanlı İmparatorluğunun her yerine yayılırdı.

Rumlar, mübadeleyle Yunanistan’a gönderildi. Yerlerine Kafkas göçmeni Gürcü ve Lazlar yerleştirildi. Etnik kökenlerine göre iki ayrı mahalle oluşturan yeni ahali hayvancılık, ormancılıkla uğraştı, gönülsüz de olsa zeytincilik yaptı. 1970’lerin başında balık ihracatı ve pansiyon turizmiyle hareketlenen köy ekonomisi, 1980’lerde tamamen turizme yöneldi[1].

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Esenköy'ün coğrafî yapısı Karadeniz bölgesindeki kıyı beldelerine benzetilmektedir. Marmara denizi kıyılarında kurulu olan Esenköy'ün güneyinde Samanlı Dağları bulunmaktadır ve belde bu dağların eteklerine kurulmuştur. Batısında Armutlu, doğusunda sırasıyla Çınarcık, Termal ve Yalova Merkez bulunmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Esenköyde Akdeniz iklimi vardır. Kışları ılık ve yağışlı yazlar kurak ve sıcaktır. Yaz-kış Samanlı Dağları'nın güneyindeki ovalardan gelen ve bu dağların arasından gelen kuvvetli rüzgarlar yüzünden Esenköy adını almıştır. Bu rüzgar liman içi ve köy içinde pek fazla hissedilmezken Ergenekon, Yeni Mahalle ve ilerisinde etkili olarak hissedilir. Esenköy akıntılı ve dalgalı bir denize sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Nüfusu kışın 3.000 civarıdır ama bu rakam yazın 75.000-100.000 'e kadar yükselebilir.

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2.734
2000 3.318
1990 3.373
1985 1.627
1980 1.013
1975 963
1970 858
1965 941
1960 856

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede geçim; hayvancılık, odunculuk, balıkçılık ve yazın turizm ile sağlanmaktadır.Ayrıca avcılık da gelişme göstermektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede Esenköy ilk öğretim okulu ve akşam sanat okulu vardır. Bunun dışında Milli Eğitim bakanlığı'nın tesisleri vardır. Esenköy yerlileri lise öğrenimi Çınarcık'ta üniversite eğitimini ise çoğunlukla İstanbul'da devam ettirirler.

Esenköy'de Elektrik, Telefon, ADSL, dağdan gelen içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Köy içinde bir Sağlık Ocağı, bir eczane, iki diş hekimi muaynehanesi vardır. Beldede 4 tane Süper Market vardır. Beldeye ulaşımı sağlayan ve köy içindeki yollar asfalt'tır. Köy içinden uzaklaştıkça Mıcır-Asfalt yol kullanılmaktadır. Beldede beş cami vardır. Bunlardan ikisi köy içinde,biri ovada,biri kanlıçayırda biri de Yeni Mahalle'dedir. Beldede güvenliği Jandarma ve Zabıta sağlamaktadır.

Spor
Esenköy Belediye Spor, Yalova amatör liginde mücadele etmektedir. Beldede bir tane çim futbol sahası bulunur. Esnköy Belediye Spor'un ayrıca Esen Gençlik adında taraftar grubu vardır. Beldede basketbol ve voleybol ile ilgilenilmez. Ama belediyenin açmış olduğu basket sahaları vardır.
Eğlence
Esenköy'de birçok eğlence mekanı vardır bunların başında birkaç ünlünün sahne aldığı Çamlıbel Beach Clup vardır. Bunun dışında liman içinde alışveriş ve çocuk eğlence parkının bulunduğu geniş bir alan vardır. Esenköy yelken yarışlarında da ilk etap olarak kendini göstermektedir.[kaynak belirtilmeli]
Ulaşım
Esenköye, İstanbul'dan hafta içi ve hafta sonu olmak üzere Turyol ve İDO'nun 4 seferi vardır. Bunun dışında Esenköy'den Yalova ve Çınarcıka saat başı otobüs seferleri vardır. Belde içi ulaşım için Çufçuf olarak adlandırılan römorkör, minibüsler ya da taksiler kullanılır.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]