Esendağ, Çayeli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Esendağ
—  Köy  —
Rize
Rize
Ülke Türkiye Türkiye
İl Rize
İlçe Çayeli
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 439
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0464
İl plaka kodu
Posta kodu 53200
İnternet sitesi: [2]

Esendağ, Rize ilinin Çayeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

ESENDAĞ köy ilçemize 5 Km uzaklıkta, komşuları olan Aşıklar Deresi ve Şairler Deresinin ortasında, Doğusunda Sirt Köyü, Batısında Yanıklar Köyü, Kuzeyinde çoğumuzun ilköğrenimini tamamladığı köy olan Çataklıhoca Mahallesi, Güneyinde Yamaç Köyü bulunan bir yerleşim yeridir. Tepe üstü bir mevkide bulunduğundan ve rüzgarı bol estiğinden köy aynı zamanda ESENTEPE olarak bilinir ve anılır.eski adı ise (çikarun)dur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

    Köy halkı uzun yıllardır çay toplayarak geçimini sağlar.Köyde 2 çay alımyeri vardır.Bunlardan biri saha olarak da kullanılıyor.
    Köyün bir Kulübü var.Kulubün adı Esandağ Spor'dur.5 köyler arası amatör ligde şampiyonlugu var.En son şampiyonluk 2009'da alındı.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rize iline 23 km, Çayeli ilçesine 4.5 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 439
1997 436

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

ekonomik durumu gayet iyi bir köydür.köyde tarım ana unsuru çay üreticiligi olmakla beraber,bunların yanında biraz hayvancılık, biraz sebze meyve yetiştiriciliği ve halkın hobi olarak başlayıp sonradan bir gelir kapısı olmaya başlayan kivi üreticiliğidir.köyün gecim kaynagı asla tarıma ve hayvancılıga dayandırılamaz çünkü esendağ köyü yer şekilleri bakımından hayvancılıga elverişli değildir.her evde en az bir emekli vardır.ve ayrıca köy halkının %70 nin merkezle ticari bir bağlantısı (dükkan market vs) vardır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]