Erzincan Ovası

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Erzincan Ovası, Doğu Anadolu Bölgesi'nin Yukarı Fırat Bölümü'nde Karasu (Fırat) Vadisi boyunca yer alan ova.

Coğrafi konumu[değiştir | kaynağı değiştir]

Yüzölçümü 600 km², yüksekliği 1.150-1.300 m'dir. Ovanın çevresini yüksek dağlar kuşatır. Bunların en yüksekleri kuzeydoğudaki Keşiş (3.547 m) ve güneydeki Mercan Dağları'dır. Erzincan Ovası'na güneydoğuda Sansa Boğazı'ndan giren Karasu, ovanın tektonik doğrultusunu (güney, güneydoğu-batı, kuzeybatı) takip ederek Erzincan önlerine gelir ve bu doğrultuyu (batı, güneydoğu) dönerek Kemah Boğazı'na girer. Demiryolu da bu boğazları boylar. Ova, kuzeybatıda Sipiköz ve Karadağları arasına sokulur.

Erzincan Ovası, genellikle kendini kuşatan dağların dik yamaçlarıyla sınırlanmış olmakla beraber bunlarda yer yer sel yaygıları ve eski alüvyon taraçaları da görülür. Ovanın bazı kesimleri, sularını toplayan akarsuya göre daha alçakta kalmış, bu yüzden bataklıklarla kaplanmıştır. Bunların en önemlisi Erzincan doğusunda Akyazı (Nazgâh) köyü çevresindeki, bugün kurutulması hemen hemen tamamlanmış olan bataklıktır. Erzincan Ovası kenarında canlı tektonik kırık çizgileri vardır. Bu yüzden sık sık deprem felâketlerine uğramıştır.

Tarım[değiştir | kaynağı değiştir]

Erzincan Ovası, yağışlarının azlığına, kışlarının oldukça şiddetli olmasına rağmen, özellikle sulama yardımıyla çeşitli tarım yapılan bir yöredir.yağmur yardımcı olur

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Meydan Larousse, (c. 6, s. 360)