Ersoy Dede

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Ersoy Dede (d. 1975, Zonguldak), gazeteci, yazar, televizyon ve radyo programcısı.

Gazeteciliğe Zonguldak'ta yerel yayın yapan Adalet Gazetesi'nde başlamıştır. 1992 yılından bu yana da çok sayıda televizyon ve radyonun Genel Yayın Yönetmenliği ve Haber Müdürlüğü görevlerini üstlenmiştir.

Aralarında NTV, Habertürk, Haber 7 ve Ülke TV gibi haber kanallarının da bulunduğu çok sayıda televizyonda, çeşitli görevlerde bulunmuştur. Şu sıralar 24 TV'de görev almaktadır.

Kanal 6'da "Gece Baskısı", Habertürk'te "Uyandırma Servisi", Haber 7'de "Bugün" ve Ülke TV'de "Bıçak Sırtı" isimli programları hazırlayıp sunmuştur, program halen her çarşamba 24 TV'de devam etmektedir. Ayrıca 24 TV'de daha önceden Murat Çiçek ve Melih Altınok'un sunduğu "Günün Manşeti" adlı programını Cem Küçük ile yaparken, daha sonrasın da Hikmet Genç ile beraber devam ettirmeye başladı.

Flash Tv'de Haftasonu Ana Haber Spikerliği yapmıştır. Günümüzde ise 24 TV'de akşam haberlerini sunmaktadır.

Best Fm, NTV Radyo,İstanbul Fm, Radyo Kozmos gibi radyolarda Haber Müdürlüğü yapmış, Power Fm ve Show Radyo gibi çok sayıda radyoda da editör-spiker olarak görev almıştır.

Ersoy Dede, Best Fm'de uzun yıllar açık ara zirvede kalan "Sesli Gazete" isimli programıyla, Radyo 99'da "Artı Haber" programıyla, İstanbul Fm'de ise, "Aktüel Haber" isimli programıyla adından söz ettirmiştir.

Dede, 1997 yılında, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti'nin en başarılı gazeteci ödülünü almıştır.

Dede 24 Tv Ana Haber bültenini sunmakta, siyasetin tartışıldığı "Bıçak Sırtı" ile ülke gündemini masaya yatıran programın moderatörlüğünü yapmaktadır. Yeni Akit Gazetesi'nde günlük köşe yazıları yazdı. TRT Radyo 1'de yorum yapmaktadır. Star Gazetesi'nde günlük politik köşe yazılarına devam etmektedir. Ayrıca Aktüel Dergisi'ne de haftalık yazılar yazmaktadır.

Ayrıca Cafe Siyaset internet sitesinde, artihaber ve rota haber haber portallarinda makaleleri yayınlanmıştır. Kaçırılan gazetecilerin yaşadıklarını konu alan "Suriye'de 70 Gün" isimli belgeseli TRT Haber'de yayınlanmıştır. "Bir Çocuk Öldü" isimli kitabın yazarıdır (profil yayınları)

Ersoy Dede 2 ocak 2012 tarihinden itibaren, TRT Radyo 1 ve TRT Kent Radyo'da Haber-yorum adında bir program hazırlayıp sunmaktadır. Gençlik yıllarında amatör gruplarla tiyatro çalışmaları yapmıştır.

TDİK'ye kayıtlı lisanslı tenisçidir.

Ersoy Dede, Didem Özlem ile evlidir ve "Deniz" (11/8/2001) ve "Ebru" (11/8/2008) isminde iki çocuk babasıdır.