Erol Sabancı

Vikipedi, özgür ansiklopedi
21.58, 1 Kasım 2016 tarihinde Esc2003 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17775625 numaralı sürüm (Taşındı: Kategori:Kayseri doğumlular -> Kategori:Kayseri doğumlu iş insanları (Katalitik))
Erol Sabancı
Doğum12 Haziran 1938 (85 yaşında)
Kayseri, Türkiye
EğitimManchester College of Commerce
Meslekİş adamı
OrganizasyonSabancı Holding
EvlilikBelkıs Sabancı
Çocuk(lar)Suzan Sabancı Dinçer
Çiğdem Sabancı Bilen
Ebeveyn(ler)Hacı Ömer Sabancı
Sadıka Sabancı

Erol Sabancı (d. 12 Haziran 1938, Kayseri) Sabancı Holding'in Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Akbank Yönetim Kurulu Şeref Başkanı, Yönetim Kurulu Danışmanı ve Yönetim Kurulu Üyesi'dir.

Türk bankacılık sektörünün duayenlerinden biri olarak kabul edilen Erol Sabancı, Hacı Ömer ve Sadıka Sabancı çiftinin beşinci çocuğu olarak 12 Haziran 1938 tarihinde Kayseri’de doğmustur.

Lise öğrenimini, Tarsus Amerikan Koleji’nde tamamlayan Erol Sabancı, yükseköğrenimini İngiltere’de Manchester College of Commerce’de tamamlamıştır. 1960 yılında askerlik görevini tamamladıktan sonra iş hayatına aile şirketi olan Bossa Un Fabrikası’nda başlayan Erol Sabancı, aynı zamanda Bossa Tekstil Fabrikası’nın Finans Müdürlüğü görevini de üstlenmiştir.

1967 yılından beri Akbank Yönetim Kurulu Üyesi olan ve 17 Mart 1998 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapan Erol Sabancı, 28 Mart 2008 tarihinde Yönetim Kurulu Şeref Başkanı ve Yönetim Kurulu Danışmanı olmuştur. Erol Sabancı ayrıca, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini de yürütmektedir.

1964 yılında Belkıs Onay ile evlenen Erol Sabancı, Suzan Sabancı Dinçer ve Çiğdem Sabancı Bilen’in babasıdır. Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi olan Suzan Sabancı Dinçer Citigroup Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi'dir.

Kaynakça