Ernst Haas

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Ernst Haas
Erich Hartmann tarafından çekilmiş fotoğrafı
Doğum2 Mart 1921
Viyana, Avusturya
Ölüm12 Eylül 1986
New York, Amerika Birleşik Devletleri
MilliyetAvusturyalı
VatandaşlıkAmerikalı
MeslekFotoğrafçı
EvlilikAntoinette Wenckheim (1951–1962) Cynthia Buehr Seneque (1962–1965)
Çocuk(lar)Alexander Haas, Victoria Haas
Resmî sitehttp://www.ernst-haas.com/
İmza

Ernst Haas (2 Mart 1921, Viyana - 12 Eylül 1986, New York), Avusturya asıllı Amerikalı fotoğrafçı. Özellikle renkli çalışmalarıyla fotoğraf sanatında etkili olmuştur.

Gençliğinde tıbba ve resme ilgi duydu. Ama II. Dünya Savaşı'ndan sonra her ikisinden de vazgeçerek fotoğrafçılığa başladı. Önceleri yalnızca fotoğrafın estetik olanaklarıyla ilgilenen Haas'ın ilk fotoğraf çalışmaları İsviçreli fotoğrafçı Werner Bischof'un etkisinde soyut ışık ve biçim denemeleriydi.

1947'de kadrolu fotoğrafçıları arasına girdiği Heute dergisinde kendine özgü belgesel bir üslup geliştirdi. İlk önemli fotoğraf öyküsü olan Geri Dönen Savaş Tutsakları (Prisoners of War Coming Home), uluslararası fotoğraf ajansı Magnum Photos'a çağrılmasını sağladı. Kısa bir süre sonra gerçekleştirdiği Yunanistan Mucizesi başlıklı fotoğraf öyküsüyle uluslararası düzeyde ün yaptı.

1950'de New York'a yerleşti ve 1953'te Life dergisi için New York adlı fotoğraf dizisini hazırladı. Bunlar ilk renkli çalışmaları olduğu halde Haas'ın renk kullanımı öylesine özgündü ki, Life dergisi o güne değin görülmemiş bir biçimde, 24 sayfasını bu çalışmaya ayırdı. Haas 1955'te Paris'i, ertesi yıl Venedik'i görüntüleyen diziler hazırladı. Paris fotoğraflarında, fotoğraf makinesinin hareketinin renkli fotoğraftaki etkileri üzerine denemelere girişti. Bu denemelerini daha sonraki çalışmalarında da sürdürdü ve ünlü boğa güreşi dizisi gibi başarılı yapıtlar verdi.

1962'de New York kentindeki Modern Sanatlar Müzesi'nde kişisel bir renkli fotoğraf sergisi açtı. Ertesi yıl ilk fotoğraf kitabı Elements'ı yayımladı. Buradaki fotoğrafları, soyut tasarıma karşı yeniden uyanan ilgisini yansıtıyordu. Bu kitabı The Creation (1971), In America (1975), In Germany (1977), ve Himalayan Pilgrimage (1978) adlı kitapları izledi. 1980'de Brezilya'nın Sao Paulo kentindeki Sanat Müzesi, Haas'ın son 20 yıllık çalışmalarından oluşan bir toplu sergi düzenledi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]