Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten
Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten.jpg
Yazarı John Gray
Orijinal ismi Men Are from Mars, Women Are from Venus
Çevirmen Gülden Şen
Ülke ABD
Özgün dili İngilizce
Anadilinde
basım tarihi
1 Nisan 1992
Yayın ortamı Hardcover
Sayfa sayısı 286
ISBN 978-0‐06‐016848‐3

Erkekler Mars'tan, Kadınlar Venüs'ten, Amerikan ilişki danışmanı John Gray tarafından yazılmış kitaptır. Kitap 50 milyondan fazla kopya sattı ve CNN'e göre 1990'ların kurgusal olmayan en yüksek sıralamadaki kitabı oldu.[1] Çok satanlar listesinde 121 hafta bulundu. Kitap ve merkezi metaforu popüler kültürün bir parçası haline gelmiş ve yazarın sonraki kitapları, kayıtları, seminerleri, tema tatilleri, tek kişilik Broadway şovu ve TV sitcomları için temeli olmuştur.

Kitap, erkekler ve kadınlar arası ortak ilişki sorunlarının çoğunun cinsiyetlerarası temel farklar sonucu olduğunu kitabın adını taşıyan şu metaforu ile iddia etmiştir: Erkekler ve kadınlar farklı gezegenlerden gelmiştir ve her cinsiyet, ancak kendi toplumu ve geleneklerine uyum sağlar.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Book news: Grisham ranks as top-selling author of decade". CNN.com. 1999-1231. 22 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 13 Şubat 2014.  Tarih değerini gözden geçirin: |tarih= (yardım); |yayıncı= dış bağlantı (yardım)