Erin Gray

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search
Erin Gray (2009)

Erin Gray (d. 7 Ocak 1950), daha çok televizyon bilim kurgu dizisi 25. Yüzyıl'daki Albay Wilma Deering rolüyle tanınmış olan Amerikalı oyuncudur.

Erken dönem hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Gray, Hawaii'nin Honolulu şehrinde Diane ve Daniel Gray çiftinin kızı olarak dünyaya gelmiştir.[1] Sekiz yaşındayken annesi ile babasının ayrılması sonrasında annesi ile birlikte Kaliforniya'ya taşınmış ve Larkspur'daki Redwood Lisesine gitmiş ve daha sonra Pacific Palisades Lisesine devam ederek oradan mezun olmuştur. 1965 yılında daha 15 yaşındayken Holywood'daki bir model ajansının başı olan Nian Blanchard ile tanışmış ve modellik yapmaya başlamıştır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Takip eden birkaç yıl içinde Erin Gray, New York şehrindeki top modellerden biri haline gelmiştir. Bu dönem içinde L'Oréal, Max Factor ve Bloomingdale's gibi birçok ünlü markanın yüzü olmuştur.[2] New York'ta yaşarken oyunculuğa merak salmış ve ailesiyle birlikte Holywood'a taşınmıştır.

Gray'in televizyona ilk çıkışı bir dans ve müzik gösterisi olan Malibu U adlı TV dizisiyle olmuştur. Holywood'a taşındıktan sonra ilk başrolünü Evening in Byzantium adlı mini TV dizisinde 1978 yılında yapmıştır. Dikkatleri üzerine çekmesinin ardından 1978 yılında Universal Stüdyoları'yla onu 25. yüzyıl'daki Albay Wilma Deering rolüyle buluşturacak olan 7 yıllık bir sözleşme imzalamıştır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]