Erikli, Sinop

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Erikli
—  Köy  —
Sinop
Sinop
Ülke Türkiye Türkiye
İl Sinop
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=259139
 - Toplam 234
Zaman dilimi UDAZD (+3)
İl alan kodu 0368
İl plaka kodu
Posta kodu 57000
İnternet sitesi: http://www.yerelnet.org.tr/koyler/koy.php?koyid=259139

Erikli, Sinop ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Artvin ili Erikli köyünden gelenlerin bu ismi verdikleri de rivayet edilmektedir.

Köyün mahallesi olan Hacılar, adını köyde yaşayanların dedeleri hacca gittiği için almıştır.[Not 1]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop ilinin yerel yemek kültürü burada da hakimdir. Nokul (cevizli, soğanlı, üzümlü vs.), tarhana (kuru, yaş), katlama, keşkek, pasta (Çerkes pastası), kulaklı hamur (mantı), ıslama keş vb.

Zonguldak (kömür işçiliği için), İstanbul, Kocaeli ve İzmir gibi sanayisi gelişmiş birçok şehre köyden göçler yaşanmıştır. Emekli olup köye dönenler çoktur. Köyde kalan kişiler yaşlılardır. Yaz aylarında köyün nüfusu artmaktaydı son zamanlara kadar. Üniversite mezunu sayısı artmıştır.

Düğünlerde davul, zurna ve köçek geleneği sürdürülmektedir. Düğünler 3 gün 3 gece sürerdi. 1. gün gelin evinde kına gecesi, erkek evinde damat düğünü; 2. gün gelin alma; 3. gün Semet, yani kız tarafının, erkek tarafında ağırlandığı ve ikramlar yapıldığı gün gerçekleşirdi. Bu gelenek ekonomik sıkıntılar, köyden şehre göçler ve köyde düğünlere çok iştirak olmadığından dolayı geceleri kız evinde kına yakılıp ertesi günün akşamı şehirdeki düğün salonlarının birinde şehirde yaşayan akraba ve yakın dostların katılımıyla gerçekleşmektedir.

Düğüne gelen misafirler postayı çağırır. Posta kurulu bir sofra ve davul zurna eşliğinde misafirleri düğün yerine kadar getirir. Davetliler düğün sahibine düğün bahşişlerini verdikten sonra kendilerine gösterilen yerde eğlencelerine devam ederler. Düğün bitene kadar kazanlar kaynar, misafirlere ikramlar devam eder. Düğünden yedi gün sonra gelinin baba ocağına gidilir. Burada da küçük bir eğlence düzenlenir. Damat beye yemek ikram edilir. Damat utanır gibi yapar ve yemek yemez. Damadın yemek yemesi için ona hediye verilir. Hediyeyi beğenen damat yemeği yer.

Ramazan ayında çocuklar ve gençler teravih namazından sonra her haneyi helesa söyleyerek ziyaret ederler. Hane sahibinden hediye alınır.[1]

Dini bayramların arifesinde kabristan ziyareti yapılır. Her gelen evinde yapılmış bir yiyeceği getirir (Kek, ekmek, çörek, börek, katlama, nokul vb.). Bunlar dilimlenir ve karıştırılır, bir yığın haline getirilir. Bunun etrafında toplanılır ve Kur'an okunur, dualar edilir. Dua sonrası karıştırılmış olan bu yiyecekler gelenlere dağıtılır. Köy halkı akraba, hasta, cenaze evi, düğün evi ziyaretlerine çok önem verir. Bu ziyaretler aksatılmaz. Kişilerin ölümünün yedinci ve kırkıncı gün dönümlerinde ve yıl dönümlerinde yemekli dini törenler yapılır (Kur'an ve mevlit okutulur).

İmece usulu yaygındır. İmece sayesinde işler yapılır ve bitirilir. Bu sayede kimse mağdur olmaz. Evler genelde 2 katlıdır. Her katta Aralık ismi verilen bir salon bulunur. Tüm işler bu salonda yapılır. (tütün dizimi, mısır ayıklama, kilim dokuma, gibi). Kalabalık davetlerde bu salon kullanılır. Her katta en az 2 oda bulunur. Her odada ocak (şömine) mutlaka bulunur. Ocağın bir yanında dolap (gardırop), diğer yanında banyo bulunur. Ocaklarda kullanılsın veya kullanılmasın içi su dolu kazan hazırdır. Üç ayaklı sac ayağının üzerinde duran bu kazanın altında yakılmaya hazır odun eksik olmaz. Su, ateş ve hamam temizlik için daima hazırdır. Her katta tuvalet vardır. Ahır (dam)evin hemen yanında (evden kapı açılır) veya en alt kattadır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Sinop merkezine 36 km uzaklıktadır. Sinop'un yüksek dağları bu köyden sonra başlar. Engebeli bir arazisi vardır. Köy bir dağ eteğine kurulmuştur. kabalı çayı bu köyden geçmektedir. Dağınık yerleşim vardır. Yakupoğulları, Bekiroğulları, Bedeller, Tecirgil, Pehlivangil, Çökelezler, Hacıgiller (Hacılar), Karaosmangiller, Çolaksaliler, Tepecik, Köstebekoğulları, Karaaliler, Kokalar, Abazalar, Fındık Pınarı, Çakırgiller gibi aileler vardır. Bunlar aynı zamanda mahallelerdir.

Komşu köyler:

  1. Tangal
  2. Avdan
  3. Tepealtı (Gerze)
  4. Göllü
  5. Tıngıroğlu(Gerze)
  6. Alasökü
  7. Karapınar

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Denizden 30–35 km uzaklıkta ve denizin güneyinde kaldığından daha ılımandır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 234
1997 233

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Aynı zamanda diğer şehirlerde çalışarak, köye dönüş yapan emekliler köyün ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Emeklilerin birçoğu Zonguldak'taki kömür işletmelerinden emekli kişilerdir. Köy göç vermektedir. Kalan kişiler yaşlılar ya da emekli kişilerdir. Tarım olarak, tahıl üretimi ve hayvancılık yapılmaktadır. Tütün ekimi bırakılmıştır. Tarlalar bölünmüş ve ekonomik değerlerini kaybetmiştir. Bahçe ürünleri ailelerin ihtiyaçlarını bile karşılamakta yetersizdir. Sulama yapılan arazisi yoktur.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır, kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyün yolları kısmen asfalttır.İçme suyu şebekesi 2008 yılında hizmete girmiş olup evlere su verilmeye başlanmıştır. Su şebekesi 1990 yılından sonra yapılmış bu yıla kadar hizmete geçirilememiştir. Camisi hayırseverlerin yardımıyla 7-8 yılda yapılmıştır. Eski cami hala durmaktadır.

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Bu bilgi Hacılar Mahallesi'nden Hacıgil Haydar'ın torunu Öğretmen Erdal Surat'tan edinilmiştir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]