Erikleryurdu, Babaeski

Vikipedi, özgür ansiklopedi
22.59, 9 Kasım 2016 tarihinde Teacher0691 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17803360 numaralı sürüm (düzeltme AWB ile)
Erikleryurdu
Kırklareli
Kırklareli
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kırklareli
İlçe Babaeski
Coğrafi bölge Marmara Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 491
Zaman dilimi UTC+03.00 (TSİ)
İl alan kodu 0288
Posta kodu 39200
Resmî site
[1]

Erikleryurdu, Kırklareli ilinin Babaeski ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe

dedelerimiz bulgaristandan türkiye'ye göç ettiklerinde babaeski'nin kenarına yerleştirilmişler.daha sonra orasını beğenmeyerek doğuya doğru tekrar göç etmişler.şu an köyümüzün mezarlığının bulunduğu yerde bir musallah taşı görmüşler ve buraya yerleşmişler (yani karaçallığın içine).

şu anda çiftlik içi diye bilinen bölgede yörüklerin yaşadığı rivayet edilir.bu yörükler,bizler oraya yerleştikten sonra orasını terk etmişler.ve bizim köyümüzün adı (yörükleryurdu)diye anılır olmuş.daha sonra nedendir bilinmez:(erikleryurdu)diye anılmış.

KÜLTÜRÜ

ÖRF VE ADETLERİNE ÇOK BAĞLI BİR KÖYDR

YÖRESEL YEMEKLERİ

BULAMAÇ AYRAN PAPARASI VE SOĞAN AŞI DIR

geçmişi olmıyan hiçbir köy yoktur. bu vatanda. kaldıki, örf ve adetlerine böylesine bağlı bir köyden bahis ederken nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur demek. doğrusu bana pek anlaşılır gelmedi. Doğru yönde geriye dönük bir araştırma yapılırsa, köyün geçmişi ve nereden, neden, niçin geldiği, kimler tarafından kurulduğu ortaya cıkacağından eminim. köyün mezarlığına giderseniz mezar taşında hoca mehmed efendi erikler yurdu baş öğretmeni yazılıdır bu yazı ne bir raslantı nede bir yakıştırmadır. babası hasan hocada köyümüzün ilk imamlarındandır. köyümüzün ilk kurucularının ekseriyeti yedi kız kardeş ve eşlerinde, çocuklarından olşmuştur. köylerini kuran bu müstesna insanlar yeni bir işgale mahruz kalmışlar bu nedenle içhanadolu bölgemizde bulunan şimdiki konya şehrimize göç etmek zorunda kalmışlardır. rahmetli dedem hoca mehmet efendi konya ve köylerinde iki sene boyunca vaizlik etmiştir. Koca bostancının yiğeni. ibrahim ağanın kızkardeşi halil efendinin ablası olan rağmetli babaanem sahibe hanımla evlenmiş konyada iki sene kalan bu aileler işgal sonunda köylerine dönerek yanmış yıkılmış olan köylerini yeniden inşa etmişlerdir. İşte o gün inşa ettikleri köy bu günkü köyümüz olan erikler yurdu köyüdür. Geçmişini merak edenler nüfus kayıtlarına dönerek geriye yürüyerek kim olduklarını nerden niçin geldiklerini öğrenebilirler ama bu köyün tarihi vardır.

Coğrafya

Kırklareli iline 20 km, Babaeski ilçesine 22.5 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 491
1997 -

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ayrıca cıvarda ki fabrıkalarda çalışanlarda mevcuttur.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardı ama öğrenci yoklugundan kapandı. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar