Erhan Usta

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erhan Usta
Türkiye Büyük Millet Meclisi
25. 26. Dönem milletvekili
Seçim Bölgesi 2015Samsun
2015Samsun
2018Samsun
Kişisel bilgiler
Doğum 17 Temmuz 1966
Havza, Samsun, Türkiye
Partisi Milliyetçi Hareket Partisi
(2015-2018)

Bağımsız
(2018 - günümüz)

Mesleği Bürokrat, Siyasetçi
Dini İslam

Erhan Usta (d. 17 Temmuz 1966, Havza) Türk bürokrat ve siyasetçi.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1966 tarihinde Samsun'un Havza ilçesinde doğdu. İlk orta ve lise öğrenimini Havza'da tamamladı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Maliye Bölümü'nden mezun olmuştur. ABD Northeastern Üniversitesi'nde İktisat Politikası ve Planlama dalında bölüm birincisi olarak master derecesi almıştır. Celal Bayar Üniversitesi İktisat Anabilim Dalında doktora çalışması devam etmektedir.

Çok iyi düzeyde İngilizce bilmekte olup, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mesleki[değiştir | kaynağı değiştir]

Devlet Planlama Teşkilatı (Kalkınma Bakanlığı)'nda Uzman Yardımcısı, Uzman, Daire Başkanı, Genel Müdür, Müsteşar Yardımcısı olarak görev yapmıştır. İstanbul Finans Merkezi Koordinatör Yardımcılığının yanı sıra 10 yıl süreyle İç Denetim Koordinasyon Kurulu Üyeliği, kamu şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri görevlerinde bulunmuştur.

Siyasi[değiştir | kaynağı değiştir]

Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Milliyetçi Hareket Partisi'nden Samsun milletvekili seçilmiş, bir dönem MHP grup başkanvekilliği yapmıştır. 16 Ocak 2019 tarihinde MHP ve AK Parti'nin yerel seçim ittifakına ilişkin "Jest ile rest arasında bir harf farkı var. İttifak olmazsa olmazımız değil” dediği için partisinden ihraç edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Akduman, İsmail (1 Şubat 2019). "Erhan Usta sosyal medyadan adaylığını açıkladı". Sözcü. Samsun. 28 Şubat 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Şubat 2020. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]