Erdemir

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş.
(Erdemir)
Erdemir logosu
Tip A.Ş.
Kuruluş Türkiye 1960, Kdz. Ereğli, Zonguldak
Şehir Zonguldak
Ülke Türkiye
Önemli kişiler Ali Aydın Pandır
(Yön. Kur. Başkanı ve M.A.)
Alan Demir-çelik sanayisi
Ürün Yassı çelik ürünleri
Sıcak Haddelenmiş Yassı Çelikler (rulo veya rulodan sac ve levha)
Soğuk Haddelenmiş Yassı Çelikler
Galvanize/Galvanile Yassı Çelikler
Kalay/Krom Kaplı Yassı Çelikler
Hizmetleri Demir ve çelik ürünleri üretimi
Demir ve çelik ürünleri satışı
Gelir artış ₺küçük 5.274 (2011)[1]
Ana sayfa erdemirgrubu.com.tr
Karadeniz Ereğli'de yerleşik Erdemir Demir ve Çelik üretim tesisleri

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (Erdemir), Karadeniz Ereğli'de yerleşik bulunan demirçelik fabrikasıdır.

Şirket 11 Mayıs 1960 tarihinde resmen kurulmuş olup fabrika kurulması 42 ay sürmüş ve 15 Mayıs 1965'te işletmeye alınmıştır.[2] İlk kurulduğunda kamu kuruluşu olan Erdemir, 2006 yılından itibaren Oyak Grubu bünyesinde faaliyet göstermektedir. Türkiye'nin en büyük yassı demir üreticisidir. Şirketin 2 adet limanı vardır.

Erdemir, Karadeniz Ereğli'sinin can damarı olarak nitelendirilmektedir. Ereğli nüfusunun büyük bir kısmı doğrudan ya da dolaylı yoldan Erdemir ile bağlantılıdır. Ayrıca Alaplı ilçesinde de yan sanayi bulunmaktadır.

Erdemir'in limanı[değiştir | kaynağı değiştir]

Erdemir Limanı (41°17'48"N ve 31°23'45"E) Baba Burnu’ndan Çengel Burnu’na kadar (41°14'45"N ve 31°23'45"E) olan hattın sahil kesiminde yer almaktadır.

Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın ve müşterilerinin liman hizmetleriyle ilgili talepleri doğrultusunda entegre çözümlere sahip dünya standartlarında bir Liman İşletmecisi olan Erdemir Limanı; Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları'nın tüm ihtiyaçları ile 3. şahısların, çevre sanayi kuruluşlarının ihracat / ithalat taleplerini karşılamakta, bölgesindeki deniz ticaretini desteklemekte, liman İşletmesi ve işletmeciliğine yönelik ihtiyaçlar doğrultusunda sürekli yatırımlarıyla geleceği planlamaktadır.

Erdemir Limanı 2 ana limandan meydana gelmiş olup, konularında uzman personeliyle liman işletmeciliğinin yanı sıra klavuzluk ve romorkaj hizmeti de vermektedir. Müşteri talepleri doğrultusunda her türlü yükün elleçlenebildiği limanımız, farklı kapasitelerde azami 200.000 DWT 'a kadar olan gemilerin yanaşabileceği 405 ve 350 metre uzunluğunda iki dökme yük rıhtımı, farklı kapasitelerde azami 60.000 DWT'a kadar olan gemilerin yanaşabileceği 295, 300, 170 ve 150 metre uzunluğunda dört genel kargo rıhtımı, uluslararası standartlarda RO-RO ve Tren Ferisi Rıhtımları, 110 tonluk Romorkaj Gücü, 2500 / 1500 ton/saat tahliye kapasiteli boşaltma vinçleri, 30 metreden 40 ton kaldırma kapasiteli sahil vinçleri, çeşitli tonajlarda yardımcı makine ve ekipmanları, toplam 16.000.000 ton elleçleme kapasitesi ile Erdemir Limanı, Türkiye'nin Karadeniz'den dünyaya açılan kapısı konumundadır. Özellikle kömür, cevher gibi dökme yüklerde Türkiye'nin en büyük ve en hızlı tahliye imkanlarına sahiptir.

Erdemir Limanı, "Gemilerden Atıkların Alınması ve Kontrolü Yönetmeliği" gereği gerekli çalışmalarını tamamlamış ve 12 Ağustos 2005 tarihinde T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan çalışma lisansını almıştır.

50 Yılda 50 Eser[değiştir | kaynağı değiştir]

İnşaat Mühendisleri Odası odanın kuruluşundan itibaren 50 yıl içersinde ülkede gerçekleştirilmiş 50 büyük inşaat projesini bir juri tarafından saptayarak bu projeleri 50 Yılda 50 Eser adı altında ilan etmiştir. Liste bölgesel kalkınma, binalar, ulaşım, hidroloji ve endüstri alt başlıklarını taşımaktadır. Bu proje de o liste içersinde yer almaktadır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Erdemir'in geliri". İstanbul Sanayi Odası, iso.org.tr. 2011. 19 Şubat 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2012.  (Türkçe)
  2. ^ "Tarihçe". Ereğli Demir ve Çelik Fab. T.A.Ş., erdemir.com.tr. 2008. 23 Ekim 2013 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2012.  (Türkçe)