Ercümend Ahmet Enç

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Ercümend Ahmet Enç (d. 16 Ekim 1953, Ankara), Türk büyükelçi.

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

1972'de Galatasaray Lisesi'nden mezun olduktan sonra, 1976'da Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde lisans diplomasını almış, bilahare aynı okulun Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde lisansüstü eğitimini tamamlamıştır (1978).

Mesleki Kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Dışişleri Bakanlığı Meslek Memurluğu sınavını birincilikle kazanarak Mart 1978'de merkez hizmetine başlamış; Yassıada ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargahı'nda yaptığı yedek subaylığın ardından Bakan Özel Kalem Müdürlüğü'nde bulunmuş ve ilk dış tayininde Tahran Büyükelçiliği 2.nci Katibi olmuştur. Daha sonra Brüksel'de Başkatip, BM Cenevre Ofisi, ve  Bern'de Müsteşar ve 1. Müsteşar olarak çalışmış; Strazburg'da Avrupa Konseyi Daimi Temsilci Yardımcılığı görevini yürütmüştür. Merkezde çeşitli dairelerde görev yapmış, özellikle iktisadi konular ve çoktaraflı ticaret sistemi alanında uzmanlaşmıştır. İkili Siyasi İşler Genel Müdür Yardımcısı iken 2003 sonunda Büyükelçiliğe atanmıştır. 2004-2008 yıllarında Cezayir Büyükelçiliği ve 2008-2010 arasında da Dışişleri Bakanlığı Müşavirliği görevlerini yürütmüştür. 2010'da Madagaskar'a giderek Antananarivo'daki Büyükelçiliği kurmuş ve burada üç yıl Büyükelçilikten sonra tekrar merkeze dönmüştür. İngilizce, Fransızca ve Farsça bilmekte olup evli ve 2 çocuk babasıdır. 

Büyükelçi Enç, Cezayir'de Devlet Şeref ve 50. yıl madalyaları ile Madagaskar'da  Devlet Özel Hizmet Nişanıyla taltif edilmiştir.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Arşivlenmiş kopya". 7 Şubat 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 23 Haziran 2012.