Erbildi, Elâzığ

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Erbildi
Ülke Türkiye Türkiye
İl Elâzığ
İlçe Merkez
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 131
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0424
Posta kodu 23000

Erbildi, Elâzığ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün yasa gereği ismi değiştirilmiş olup hala halk arasında bilinen eski ismi Hacı Selli dir.Köyün tarihi hakkında kesin bilgiler bulunmamakla beraber köy merkezindeki Urartu kaya mezarından ilk yerleşimlerin çok eski dönemlere dayandığı düşünülmektedir. Yakın tarihinde 1915 yılına değin Türk-Ermeni köyü olan bu köyde Tehcir kanunuyla beraber Ermeni halk Suriye'ye göç ettirilmiştir.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Köy kültürel açıdan saf bir Harput Türkmen Aşireti Kültürü yaşamakta, örf ve adetlerini yerel halkın yaşayış, düğün-eğlence etkinlikleriyle muhafaza etmektedir. Halkın dili tamamen Öz Harput şivesiyle temiz bir Türkçe olup dini inanış olarak tamamı müslümandır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Elâzığ merkezine 27 km uzaklıktadır.Coğrafi yapısı yönüyle alçak rakımlı bir tepe üzerine kurulu olup tepe yamacıa değin tarım alanları, bağ ve bahçeler uzanır ve köyün deresiyle son bulur.Köy merkezi Keban Baraj gölüne yalnızca 4 km mesafededir ve köye ait tarım alanları kıyıya ulaşmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.Yazları çok sıcak geçen köy kışları ise sert bir soğuk yaşar.Ancak son yıllarda Keban Baraj gölü'nün etkisiyle nem oranı artıı kış aylarının daha da ılıman geçmesine ve hatta 30 yıl öncesiyle karşılaştırılacak olursa ciddi iklim değişikliğine sebep olmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2014
2007
1997 -

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]