Episkiros

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Episkiros adlı oyunu oynayan kişileri tasvir etmiş olabileceği öne sürülen, 1922'de Atina'da bulunan bir rölyef.[1]

Episkiros (Yunancaἐπίσκυρος) veya diğer adlarıyla epikoinos (Yunancaἐπίκοινος) ve efebike (Yunancaἐφηβική),[1] Antik Yunanistan'da topla oynanan bir oyun.

Genelde 12-14 kişiden oluşan ve eşit sayıda oyuncuya sahip iki takım hâlinde oynanan oyunda bir top bulunmaktaydı. Oyun alanında iki takım bir tarafa ayrılmakta, aralarına ve her takımın arka kısmına, kale görevi gören beyaz bir çizgi çekilmekteydi. Sahanın ortasına konan top, ilk olarak oynaması belirlenmiş olan takımın bir oyuncusu tarafından karşı takım oyuncularının üzerinden fırlatılmaya çalışılmaktaydı. Topa elle müdahalenin serbest olduğu oyunda amaç, topu karşı takımın kalesini temsil eden çizgiden geçirmekti.[1][2] Sporun benzeri daha sonraları Roma İmparatorluğu'nda harpastum adıyla oynandı.[3][4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Gardiner, E. Norman (2012). Athletics in the Ancient World (İngilizce). Courier Dover Publications. s. 235. ISBN 0486147452. 
  2. ^ Kennell, Nigel M. (1995). The Gymnasium of Virtue: Education & Culture in Ancient Sparta (İngilizce). University of North Carolina Press. s. 61. ISBN 0807822191. 
  3. ^ The New Encyclopædia Britannica (İngilizce). 2007. In ancient Greece a game with elements of football, episkuros, or harpaston, was played, and it had migrated to Rome as harpastum by the 2nd century BC. 
  4. ^ Lewis, Charlton T. ve Short, Charles ((Ed.)). "harpastum". [[A Latin Dictionary]] (İngilizce). Perseus Project. 22 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2014.  URL–vikibağı karışıklığı (yardım)