Entombed

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Entombed, 1987 yılında Nihilist adı altında kurulan İsveçli bir death metal grubudur. Entombed, kariyerine, başlangıçta Amerikan muadilinden farklı "buzzsaw" gitar tonuyla ayrılan İskandinav death metalinin ilk öncülerinden biri olarak kabul edilir.Entombed, Slayer, Exodus, Black Sabbath, Celtic Frost, Autopsy, Repulsion, Kiss, The Misfits, Motörhead, Discharge, Death and Testament gibi gruplardan etkilenmiştir.Dismember, Grave ve Unleashed ile birlikte Entombed, İsveç death metalinin "dört büyük"ünden biri olarak anılır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Entombed'in kökleri baterist Nicke Andersson, gitarist Alex Hellid ve 1987'de kurulan basçı Leif Cuzner tarafından kurulan Nihilist grubuna dayanıyor. Grup, ilk konserlerinde birkaç geçici vokal kullandıktan sonra,Lars Göran Petrov'u Gruba Dahil Ettiler. Grup ayrıca Morbid'in gitaristi Uffe Cederlund'u ikinci bir gitarist olarak işe aldı ve sonunda Entombed'in ilk albümünde yer alacak parçalar içeren bir dizi demo kaydetti. Grup üyeleri arasında artan gerilimin ardından, grubun çoğunluğu bu üyeleri zorlamak yerine kendilerini Entombed olarak yeniden adlandırmaya karar verdi.

Entombed'in in ilk albümü Left Hand Path 1990'da yayınlandı ve onları çok kısa bir süre içinde popüler bir İsveçli death metal grubu haline getirdi.Left Hand Path ve devamı olan Clandestine, bazen "vızıltı testeresi" olarak adlandırılan gitar sesine sahip olmaları bakımından benzersiz olarak tanımlandı.Clandestine'in kaydından önce Petrov, kişisel anlaşmazlıklar nedeniyle gruptan kovuldu. Albümdeki vokaller onun yerine Andersson tarafından kaydedildi ve albümün 1991'de piyasaya sürülmesinden sonraki tur için grup, daha önce Carnage grubunun bir üyesi olan vokalist Johnny Dordevic'i işe aldı.Petrov sonunda Comecon grubuyla bir albüm çıkardıktan sonra grupla uzlaştı ve grup sonunda 1993'te Wolverine Blues'u piyasaya sürdü. Albüm, grubun önceki çalışmalarından farklı bir sese sahipti ve grubun yanında hard rock ve heavy metalin daha büyük bir etkisi vardır.Wolverine Blues, 1990'ların başında bir death metal klasiği olarak kabul edildi.2000'de Entombed, Uprising'i yayınladı ve ertesi yılda Morning Star'ı yayınlandı.2001 yılında grup performans sanatçıları Carina Reich ve Bogdan Szyberb ve İsveç Kraliyet Balesi ile çalıştı.

2003'te Disfear'a katılan gitarist Uffe Cederlund, basçı Jörgen Sandström ve davulcu Peter Stjärnvind'in son albümü olan Inferno yayınlandı. Nico Elgstrand (Uprising'in 2004'te basçı olarak katıldığı albümün yapımcısıydı, Olle Dahlstedt (Alpha Safari ve eski Misery Loves Co.'dan), 2006'da Stjärnvind'in yerini aldı. Uffe Cedderlund 2005'te ayrıldığında, yeni gitarist işe alınmadı ve Alex Hellid tek gitarist olarak kaldı.Serpent Saints-The Ten Amendments,9 Temmuz 2007'de yayınlandı.Albüm, geleneksel death metalden daha büyük bir etkiye sahipti ve grubun davulcusu Olle Dahlstedt ve basçı Nico Elgstrand ile ilk albümüdür. 2010 yılında, Victor Brandt basçı olarak katıldı ve Nico Elgstrand gitara geçti, böylece grubun bir kez daha iki gitaristi oldu.2014 yılında L.G. Petrov, Olle Dahlstedt, Nico Elgstrand ve Victor Brandt, grubun ticari markasının Hellid tarafından tutulması sonucunda Entombed A.D.'yi kurdu.Hellid, Cederlund ve Säfström, Şubat 2014'te "Clandestine"ı bir senfoni orkestrası eşliğinde icra etmek için yeniden bir araya geldi. Hellid, Andersson ve Cederlund, 2016'da Entombed olarak sahne almak için yeniden bir araya geldi.

Grubun Vokali Ve İsveç Death Metalinin Babası Olarak Bilinen Lars Göran Petrov 7 Mart 2021'de 49 yaşında safra kanalı kanseri nedeni ile hayatını kaybetti.

Albümler

  • Left Hand Path (1990)
  • Clandestine (1991)
  • Wolverine Blues (1993)
  • DCLXVI: To Ride Shoot Straight and Speak the Truth (1997)
  • Same Difference (1998)
  • Uprising (2000)
  • Morning Star (2001)
  • Inferno (2003)
  • Serpent Saints – The Ten Amendments (2007)