Engin Akaoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Jump to navigation Jump to search

Engin Akaoğlu (d. 1931, Samsun – ö. 2001, Karaburun), Türk balet.

Türkiye’nin ilk baleti. Balet Murat Akaoğlu'nun babasıdır.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

1931'de Samsun'da dünyaya geldi. Bale öğrenimine ailesinden gizli olarak İstanbul'da Madam L.K. Arzumanof'tan ders alarak başladı.[1] 1947'de Muammer Karaca Tiyatrosu'nda dans etti.

1950'de Ankara'da Devlet Opera ve Balesi'nin açılması üzerine sanat hayatina Ankara’da devam etti. Muhsin Ertuğrul tarafından 1957'de İtalya ve Almanya'ya, 1958-1959 sezonunda İngiltere'de Londra Kraliyet Akademisi'ne gönderildi. 1962'de Danimarka'ya giderek altı ay süreyle Danimarka Kraliye Balesi'nde bale çalışmaları yaptı.[2]

1968'de Dame Ninette de Valois'nın daveti üzerine İngiliz Kraliyet Bale Akademisi'nde bale öğretmenliği eğitimi almak üzere İngiltere’ye gitti. 1969 yılında da İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne bale öğretmeni olarak atandı, ancak opera binasının yanması nedeniyle, bu görevini Ankara'da devam ettirdi.

1977 yılında emekli olan Akaoğlu, 1981 yılında İstanbul Devlet Opera ve Balesi'ne yönetici olarak atandı. Son olarak 1983'te Mavi Turna 'da rol aldı.[3] 1985'te İzmir Balesi'e yönetici olarak atandi son olarak 1988 yılında Don Kişot balesinde Don Kişot rolün de sahneye çikti. 1996 yılına kadar yönetici olarak çalıştı ve 05 Haziran 1996 yılında ıstanbul Devlet Opera ve Balesinden emekli oldu. Kızı Şule Akaoğlu ıstanbul devlet opera ve balesinde yıllarca dans etti ve emekli oldu. Oğlu Murat Akaoğlu'da bale sanatçisidir ve halen Samsun Devlet Opera ve Balesi Başkoreografi ve Izmir Devlet Opera ve Balesi öğretmeni olarak sanat hayatına devam etmektedir.

Sanatçı, Meriç Sümen, Gülcan Tunççekiç, Gülen (Zobu) Tekebaş, Ayla Ünal, Jale Kazbek ile birlikte "Faust", "Les Sylphides", "Les Patineurs", "Çeşmebaşı", "Ölüm ve Genç Kız" adlı balelerde baş rolleri paylaşmış, bunların yanı sıra, "Giselle", "Kuğu Gölü", "The Rake's Progress", "Fındıkkıran"Mavi Tuna", "Per Gynt", "Şehrazat", "Don Kişot", "Şımarık Kız"," adlı eserlerde karakter rollerini başarı ile canlandırmıştır.[2]

Akaoğlu, 2001 yılında hayatını kaybetti.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]