Engel parkuru

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Engel parkurunda mükemmel form: Uçaksavar eğitim merkezinin bu askerleri 5 feetlik raylı çit üzerinden kendilerini uçarlar. Bir tur üç buçuk dakika sürer. (Camp Edwards, Massachusetts, 1942)

Engel parkuru, bireylerin ya da takımların genellikle süre tutulurken aşması gereken fiziksel engeller serisidir. Engel parkuru, dayanıklığı ve sürati test eden koşu, tırmanma, sıçrama, sürünme, denge unsurlarının yanı sıra bazen zihinsel test de içerir.

Parkur tipleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Askeriye parkurları[değiştir | kaynağı değiştir]

Askerî engel parkuru (çoğunlukla acemi birliğindeki eğitimlerde) acemileri çatışmada kullanılacak taktik hareketlerinin alıştırmasının yanı sıra fiziksel egzersiz, takım çalışması, sorun çözme yeteneklerini değerlendirmesi için uygulanır.

Parkurlar genelde açık havadadır, tipik olarak katılımcılar tırmanmak, sürünmek, dengede durmak, bir yere asılmak veya sıçramak zorundadırlar. Çamurlu su birikintileri, halat ve ağlar, "dokunma yasağı" gibi sınırlamalar, engel parkurunu daha da zorlaştırmak için kullanılır. Gece harekâtı, taarruz ve süngü eğitimi gibi özel ihtiyaçlara odaklanan parkurlar sıklıkla uygulanır. Askerî parkurlar, tırmanış duvarı ve iniş duvarı da içerebilir.

Şişme parkurlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Örnek bir şişme parkur fotoğrafı

Genellikle plastikten yapılan ve hava ile şişirilen bu parkurlarda çeşitli zıplama, sürünme, tırmanma gibi etkinlikler yapılır. Bu tip parkurların çeşitliliği ve boyutları çok fazla değişkenlik göstermekle birlikte Türkiye'de sıklıkla çocukların fiziksel aktiviteler ile eğlendirilmesi amaçlanmaktadır.

Popüler kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Survivor yarışmasında engel parkurları sıklıkla kullanılmaktadır.