İçeriğe atla

Enformasyon felsefesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Enformasyon felsefesi ya da Bilgi felsefesi, bilgi işleme, temsil sistemi ve bilinç, bilgisayar bilimi, bilgi bilimi ve bilgi teknolojisi ile ilgili konuları inceleyen bir felsefe dalıdır.

Enformasyon felsefesinin inceleme konuları:

  1. Dinamikleri, kullanımı ve bilimleri dahil olmak üzere, bilginin kavramsal doğasının ve temel ilkelerinin eleştirel olarak incelenmesi.
  2. Felsefi problemlere bilgi teorisi ve hesaplama metodolojilerinin detaylandırılması ve uygulanması.[1]

Tarihi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi felsefesi, yapay zeka, bilgi mantığı, sibernetik, sosyal teori, etik ve dil ve bilgi çalışmasından gelişmiştir.

Bilgi mantığı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi teorisi olarak da bilinen bilgi mantığı, başlangıçta Charles Sanders Peirce tarafından geliştirilen satırlar boyunca mantıksal işaretlerin ve ifadelerin bilgi içeriğini dikkate alır.

Sibernetik[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi felsefesi için araştırma kaynakları Norbert Wiener, Alan Turing, William Ross Ashby, Claude Shannon, Warren Weaver ve üzerinde çalışan diğer birçok bilim insanının teknik çalışmasında bulunabilir.

Bilgi ve iletişim üzerine bazı önemli çalışmalar Gregory Bateson ve meslektaşları tarafından yapıldı.

Enformasyonun tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Bilgi kavramı birçok teorisyen tarafından tanımlanmıştır.

Peirce[değiştir | kaynağı değiştir]

Charles S. Peirce'in enformasyon teorisi, semiyotik olarak adlandırdığı daha geniş sembolik iletişim teorisine gömülüydü, şimdiyse göstergebilimin önemli bir parçasıdır. Peirce'e göre bilgi, bir yanda düz anlam ve uzam kavramları, diğer yanda yan anlam ve kavrayış kavramlarıyla ayrı ayrı kapsanan işaret ve ifadelerin yönlerini bütünleştirir.

Bateson[değiştir | kaynağı değiştir]

Gregory Bateson, Donald M. MacKay'den yola çıkarak bilgiyi "fark yaratan bir fark" olarak tanımladı:[2] Bilgi, fark yaratan bir ayrımdır.[3]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Luciano Floridi, "What is the Philosophy of Information?" 16 Mart 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Metaphilosophy, 2002, (33), 1/2.
  2. ^ Extract from "Steps to an Ecology of Mind" 4 Şubat 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.
  3. ^ The Philosophy of Information. Luciano Floridi. Chapter 4. Oxford University Press, USA (March 8, 2011) ASIN: 0199232385 [1] 19 Ağustos 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]