Endonezyaca

Vikipedi, özgür ansiklopedi
13.43, 11 Aralık 2016 tarihinde CosmosAway (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 17924266 numaralı sürüm (Şablon düzeltmesi.)
Endonezyaca
Bahasa Indonesia
Bölge Güneydoğu Asya
Etnisite Endonezyalılar
Konuşan sayısı 23,200,480.  (2000)[1]
Dil ailesi
Avustronezya
  • Malezya-Polinezya dilleri
    • Malezya-Sumbawan dilleri
Yazı sistemi Latin
Resmî durumu
Resmî dil  Endonezya
Dil kodları
ISO 639-1 id
ISO 639-2 ind
ISO 639-3 ind
Indonesian Language Map.svg
Endonezce'nin konuşulduğu yerler.

Endonezce, (bahasa Indonesia) Endonezya'nın resmî dilidir ve Doğu Timor'da da resmi statüsü vardır. Aslında, 1945'te Endonezya'nın bağımsızlığını ilan etmesinden sonra standartlaştırılmış bir Malayca şivesidir. Bugün Malayca ve Endonezce farklı diller olarak kabul edilmelerine rağmen neredeyse aynıdırlar.

Endonezya'da yaşayan insanların çoğunun anadili yerel şivelerdir, ancak herkes Endonezceyi de ikinci dil olarak bilir. Ülkedeki resmi yazışmalar, eğitim dili ve basın dili Endonezcedir.

Endonezya dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesidir. Nüfusunun çokluğundan dolayı Endonezce dünyanın en çok konuşulan dillerinden biridir. Endonezyalıların çoğu Endonezceyi anadil olarak kullanmanın yanı sıra yerel diller de kullanabilmektedirler (örneğin Cava ve Sunda dilleri gibi). Ülke genelinde eğitim, iletişim ve medyanın dili büyük çoğunlukla Endonezce'dir. 1975'ten 1999'a kadar Endonezya'ya bağlı olan Doğu Timor'da da Endonezce, İngilizce ile birlikte çalışma dili olarak kabul edilmiştir.

Vikikitap
Vikikitapta bu konu hakkında daha fazla bilgi var:

Kaynakça