Endüstri (ekonomi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Karadeniz Ereğli'de bulunan Erdemir Demir ve Çelik üretim tesisleri.
Almanya, Köln, Wesseling'de bulunan LyondellBasell'e ait kimyasal tesisleri.

Bir endüstri, makroekonomide yakından ilişkili bir dizi ham madde, mal veya hizmet üreten bir ekonomi koludur.[1] Örnek olarak ahşap endüstrisi veya sigorta endüstrisi verilebilir.

Tek bir grup veya şirket için, ana gelir kaynağı genellikle söz konusu grubu veya şirketi belli bir endüstri içinde sınıflandırmakta kullanılır.[2] Bununla beraber bir işletmenin sadece tek bir endüstride faaliyet göstermesi gerekmez; büyük bir işletme birbirinden farklı endüstrilerde çeşitlendirilebilir (genellikle konglomerat olarak adlandırılır).

Endüstriler belirli ürünlere, süreçlere ve tüketici pazarlarına bağlı oldukları için zamanla değişim geçirebilirler. Bir endüstri (örneğin fıçıcılık) küçük bir niş pazarla sınırlı kalabilir ve bu durumda çoğunlukla yeni teknikler kullanan bir endüstriye dönüşür. Önemli bir pazar ortaya çıktığında, eski endüstriler farklı kollara ayrılıp yeni endüstriler oluşturabilir (daha geniş bir sektör olan elektronik endüstrisinden gelişip ortaya çıkan yarı iletken endüstrisi gibi).

Endüstri sınıflandırması, basit ilişkilere sahip ve birbirinden büyük ölçüde farklı kategoriler oluşturduğundan ekonomik analiz için değerlidir. Bununla birlikte, benzer ürünler üreten farklı süreçler, bir şablonun tüm olası kullanımlara uymasını engellediğinden standardizasyon yapılmasını gerektirir.

Ekonomik teoriler, endüstrileri daha derinlemesine gruplandırarak ekonomik sektörlere ayırır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Industry". Merriam-Webster.com Dictionary. Merriam-Webster. 4 Ağustos 2020. 6 Ocak 2006 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 11 Ağustos 2020. 
  2. ^ "'Definition of Industry' Investopedia". 20 Kasım 2003. 22 Temmuz 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 22 Mayıs 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]