En Esch

Vikipedi, özgür ansiklopedi
En Esch
En Esch, 2006
Genel bilgiler
Doğum adıNicklaus Schandelmaier
UnvanıKlaus Schandelmaier, Nick
TarzlarEndüstriyel rock, endüstriyel müzik, elektro-endüstriyel
ÇalgılarPerküsyon, gitar, programlama
İlişkili hareketlerKMFDM, Pigface, Slick Idiot, Mona Mur

En Esch, diğer adlarıyla Nicklaus Schandelmaier[1] ve Klaus Schandelmaier,[2] Alman müzisyen. KMFDM, Pigface ve Slick Idiot'taki işleriyle tanınmaktadır.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Frankfurt'un yakınında doğan En Esch, bir orkestra perküsyoncusu,[1] baterist, programlayıcı, yapımcı, gitarist ve şarkıcı olarak eğitim görmüştür. 1985 yılından 1999'a kadar Alman endüstriyel rock grubu KMFDM'nin bir üyesiydi ve grubun 10 stüdyo albümüne ve bir düzineden fazla teklisine bir müzisyen, besteci ve yapımcı olarak katkı sağlamıştı. from 1985 to 1999, during which time he contributed to ten studio albums and more than a dozen singles as musician, composer and producer.

Sascha Konietzko, Esch' takma adını kendinin verdiğini iddia etmiştir. Bunu nedeni ise Esch'in gerçek adının sahne için uygun olmadığını düşünmesidir. Bu takma ad, asıl isminin ilk harflerinden türemiştir. (N.S. Almanca'da En Esch olarak söylenmektedir.) Esch 1992'e kadar Almanya'da yaşamış ve daha sonra 3 yıl önce Chicago'ya taşınan Konietzko'ya katılmıştır.

Esch, ilk bu süre zafında Pigface ile çalışmış ve 1990'ların başında onlarla turlamıştır. 1993 yılında ise Cheesy adlı bir solo albüm çıkarmıştır. Bundan birkaç yıl sonra da New Orleans'a taşınmıştır.

KMFDM 1999 yılında geçici bir süre için ayrıldıktan sonra, Esch kısa bir süre için Pizza Whore ile birlikte çalışmıştır.[1] Grup kısa süre faaliyette kalmıştır ve Esch eski KMFDM gitaristi Günter Schulz'ü ziyaret etmek için Kanada'ya gitmiştir. İkili Slick Idiot adlı bir müzik projesi kurmuş ve ilk albümlerini 2001'de çıkarmıştır. O süreden beri Slick Idiot iki albüm daha çıkarmıştır.

Esch daha sonra Pigface ile yeniden aktif bir biçimde çalışmaya başlamış ve 2005'te onlarla birlikte turlamıştır.

Esch'in endüstriyel metal grubu Rammstein'ın yeni vokalisti olacağı ile ilgili bir iddia atılmış ama daha sonradan bu iddianın asılsız olduğu ortaya çıkmıştır.[3]

2007'de ise Alman müzisyen Mona Mur ile işbirliği içine girmiştir. İkili 120 Tage adlı albümlerini Şubat 2009'da çıkarmıştır ve akabinde 2 yıl boyunca turlamıştır. Esch ve Mur, Chicago'daki Wax Trax! Retrospectacle'a katılmış ve Schulz, Raymond Watts ve Mark Durante ile birlikte 1990'ların KMFDM şarkılarını çalmıştır.[4][4] Esch günümüzde Berlin'de yaşamaktadır.

Tamamlanmamış diskografisi[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Cheesy (1993)
  • Confidence (tekli) (1993)

KMFDM ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Slick Idiot ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Pigface ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Mona Mur ile[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b c Radio Nietzsche (Mart 2009). "Mona Mur & En Esch Interview". Deutschmusikland.com. Landers, Mikki. 24 Ağustos 2014 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2010. 
  2. ^ "BMI Repertoire: Songwriter/Composer: Schandelmaier Klaus". BMI. 17 Mayıs 2007 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Nisan 2010. 
  3. ^ "En Esch: I'm Not The New Singer Of Rammstein". blabbermouth. 6 Haziran 2011 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Mart 2008. 
  4. ^ a b Legasp, Althea (17 Nisan 2011). "A celebration of Wax Trax! and its iconic place in Chicago's music scene". Chicago Tribune. Erişim tarihi: 21 Nisan 2011. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]