Emrecan Yavuz

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara

Emrecan Yavuz İzmir (d. 3 Ağustos 1990) müzisyen.

İzmir’de doğdu. Kültür bakanlığı tarafından yapılan bir sınavla “Sanatta Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası” olarak bilinen 6660 sayılı yasa kapsamına alınarak dönemin Kültür Bakanının himayesinde Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda Kamuran Gündemir ile piyano öğrenimine başladı. 2001’de Kırım’da yapılan “2. Uluslararası Mavi Kuş Müzik Yarışması”nda kendi yaş kategorisinde birinci oldu. Aynı yarışmada “En İyi Çağdaş Eser Yorumcusu Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. Lise eğitimi boyunca Bilkent Üniversitesi’nde Fazıl Say ve Sanem Berkalp ile piyano, İbrahim Yazıcı ile analiz, Mahir Cetiz ile armoni ve bestecilik eğitimi gördü.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Bilkent Senfoni Orkestrası ve İstanbul Borusan Filarmoni Orkestrası ile Mozart, Saint-Saens, Çaykovski, Rahmaninov ve Chopin’in konçertolarını yorumladı. 2004 yılında “Antalya Uluslararası Piyano Festivali”nde yer aldı. Aynı yıl Moskova’da düzenlenen “Spivakov Uluslararası Müzik Festivali”ne katıldı. 2007’de Sicilya’nın Ragusa kentinde yapılan “Ibla Grand Prize” yarışmasında “Frederic Chopin Özel Ödülü”ne layık görüldü. 2010’da Viyana’da yapılan “Rotary Interpretationspreise – Chopin & Schumann” yarışmasında birincilik ödülünü aldı.

Roland Batik’le çalıştığı Viyana Konservatuarı’nı bütün öğretmenlerden tam puan alarak bitiren ilk ve tek öğrenci olan Emre Yavuz, aynı zamanda Almanya’daki Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover’de Karl-Heinz Kämmerling’le eğitimini sürdürdü.

Ağustos 2012’de Viyana’da düzenlenen “4. Rosario Marciano Uluslararası Piyano Yarışması”nda birincilik ödülünü kazanan Emre Yavuz, çalışmalarına Arie Vardi ile devam etmektedir.