Emma (güreşçi)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Emma
Emma WrestleMania Axxess 2015.jpg
Emma (Mart 2015)
Doğum adı Tenille Averil Dashwood
Doğum 1 Mart 1989 (1989-03-01) (32 yaşında)
Boronia, Victoria, Avustralya
Profesyonel güreş kariyeri
Ring ad(lar)ı Emma
Tenille Dashwood
Tenille Tayla
Tenille Williams
Valentine
Boyu 1,65 m (5 ft 5 in)
Kilosu 60 kg (130 lb)
Eğitildiği yer Melbourne, Avustralya
Eğiten Lance Storm
WWE Performance Center
Başlangıç 2007

Tenille Averil Dashwood ya da bilinen adıyla: Emma (d. 1 Mart 1989), Avustralyalı profesyonel güreşçi. Günümüzde WWE güreşçisidir.[1]

Profesyonel güreş kariyeri[değiştir | kaynağı değiştir]

Bağımsız Federasyonlar (2007–2011)[değiştir | kaynağı değiştir]

1 tanesi Shimmer Tag Team Titles için olmak üzere 11 maça çıkmış, kemer kazanamamıştır. 3 galibiyet 8 mağlubiyete sahiptir. 2009’da NWA ECCW SuperGirls Title’ı yaptığı ikinci kemer maçında kazanmış, 118 gün boyunca elinde tutmuştur. Daha sonra 2010’da ikinci kez kazanıp bu sefer 224 gün elinde tutmuştur. Şirkette yaptığı 23 maçın 15’ini kazanıp 8’ini kaybetmiştir. WWE’ye gelmeden önceki son maçlarını Melbourne City Wrestling’de yapmıştır.

WWE[değiştir | kaynağı değiştir]

Florida Championship Wrestling (2011–2012)[değiştir | kaynağı değiştir]

Mart 2011’de WWE ile sözleşme imzalamıştır. WWE kariyerine başlamadan önce omuz ameliyatı olmaya karar vermiştir. Ağustos 2012'de FCW’da Emma ismi ile 6 kişilik bir battle royal maçına çıkıp kaybetmiştir.

NXT (2012–2014)[değiştir | kaynağı değiştir]

Emma daha sonra NXT haftalık şovlarında ve live eventlerde maçlara çıkmaya başlamıştır. 2013’ün başlarında “sakar dansçı” gimmicki ile şovlara çıkmaya başlamış, #Emmalution, #Emmatainment gibi etiketler ile seyirci tarafından sevilmeye başlamıştır. İlk NXT Women's Championship sahibinin belirleneceği turnuvanın ilk raundunda Aksana, yarı finalde Summer Rae’yi yenmiş, finalde ise Paige’e kaybedip ilk şampiyon olma şansını kaçırmıştır. Bir süre Paige ile takım olup Beautiful Fierce Females takımıyla feuda girmiştir. Natalya, Emma’nın #1 contendership hakkı için maç istemiştir ve maçı Emma kazanmıştır. Daha sonra 27 Şubat 2014’teki NXT Arrival şovunda Paige ile yaptığı ikinci kemer mücadelesini de kaybetmiştir. NXT’deki son zamanlarında da tekrar Beautiful Fierce Females ile feuda girip 3'e 3 maçı kazanmışlardır.

Ana Kadro (2014–2015)[değiştir | kaynağı değiştir]

3 Şubat’taki Raw şovunda Santino Marella tarafından ringe davet edilerek Summer Rae ile bir dans yarışması yapmıştır. Sadece kollarını sallmasına rağmen seyirci oylaması ile Emma yarışmayı kazanmıştır. Sonrasında bir süre Santino & Emma vs Fandango & Summer Rae feudu olmuştur. 6 Nisan’da WrestleMania 30 şovunda Emma ilk WrestleMania maçına çıkmıştır. Vickie Guerrero Invitational match adı altında kemerin ortada olduğu 14 divanın mücadele ettiği maçı AJ Lee kazanıp kemerini korumuştur. Daha sonra Santino Marella ile birlikte senaryolara dahil olmaya devam etmiştir fakat Haziran’ın başında Santino’nun emekliliğini duyurması ile birlikte kendisine uygun senaryo bulunamadı ve arka planda kalmaya başladı. Kasım’daki Survivor Series şovundaki 5'e 5 divas elimination maçında kendisine yer buldu, maçta Summer Rae’yi pes ettirdi ve takımındaki bütün katılımcılar survivor oldu. 2015’in başında Raw şovunda #1 contendership battle royal maçına katıldı, bu maçı Paige kazandı.

NXT'ye Geri Dönüşü (2015–2016)[değiştir | kaynağı değiştir]

Ocak ayında NXT şovunda verdiği bir röportajda ana kadroda işlerin yolunda gitmediğini, NXT’ye geri döneceğini bildirdi. Geri dönüşünde yaptığı ilk maçta Carmella ile karşılaştı ve pes ederek maçı kaybetti. Daha sonra bir arka alan segmentinde Bayley’e onun eskisi gibi olmadığını, fırsatları değerlendiremediğini ve kendisine gelmesi gerektiğini söyleyerek tokat attı. Bu da onun heel bir görüntü çizmesine yol açtı. İkili arasında feud başladı. Yapılan ilk maçı Bayley kazandı. Sonraki şovlardan birinde Bayley vs Dana Brooke maçında Bayley’in dikkatini dağıtıp maçı kaybetmesine sebep oldu. Böylece Emma ile Dana Brooke arasında bir dostluk başladı ve günümüzde hala birlikte takılıp NXT’yi kendilerinin yönettiklerini iddia etmektedirler. Sonraki şovların birinde Emma vs Charlotte maçı yapıldı. Emma maçı kaybetti. Maçtan sonra Bayley gelip önce Emma’ya sarıldı fakat bırakmayıp peşine Bayley to Belly yaptı. 20 Mayıs’taki NXT Takeover: Unstoppable şovunda Bayley & Charlotte ikilisi Emma & Dana Brooke ikilisini kolayca yendi. Uzayan bu feudun son maçında tekrar Emma vs Bayley maçı oldu ve bu maçı temiz şekilde rakibini pes ettirerek Emma kazandı. Ağustos’taki SummerSlam öncesi yapılan NXT Takeover: Brookly şovundan önce yapılan TV çekimlerinde fatal 4 way maçında Emma, Dana Brooke, Becky Lynch ve Charlotte karşılaştı. Maç normak şekilde ilerlerken Emma köşedee yatmakta olan, önce Charlotte daha sonra Becky Lynch’e Emma-mite Sandwich hareketini yaptı, tuşa gitti, Becky Lynch tuştan kurtulmadı ve maçı Emma kazandı. Fakat senaryonun bu şekilde olmadığı çok belliydi, bariz botch olmuştu ve Charlotte ile Becky ikilisi rakiplerine saldırmış, son bir dominant görüntü çizmiş ve ana rostera çıkmışlardır. Şirkete yeni gelen Asuka f.k.a Kana ile rekabete girmişlerdir. Asuka ilk olarak NXT Takeover: Respect şovunda Dana Brooke’u yenmiştir ve maçtan sonra Brooke uzun süreli sakatlık geçirmiştir. İkili ile Asuka arasındaki rekabet devam etmiştir. Aralık’taki NT Takeover: London şovunda Emma ve Asuka arasında maç olmuş, Dana Brooke’un da yardımlarıyla Emma maça sonuna kadar tutunmuş, gayet iyi bir mücadele çıkarmış fakat sonunda Asuka’nın acımasız spinning heel kick’i sonrası tuş olmuştur. 2016’nın başlarında yapılan #1 condendership maçına katıldı ve maçı Carmella kazandı. Daha sonra NXT haftalık şovlarında ve live eventlerde birkaç maça daha çıktı.

Ana Kadroya Geri Dönüşü (2016–günümüz)[değiştir | kaynağı değiştir]

22 Mart’taki Main Event şovunda Paige vs Naomi maçı esnasında Emma’nın müziği duyuldu ve Summer Rae ile birlikte team BAD & Lana ittifakına katıldılar. Sonraki hafta Raw şovunda Emma ve Paige teke tek maç yaptılar. Ring dışından gelen müdahaleler ve Lana’nın tekmesi ile Paige’i tuş etti. Divalar arasında WrestleMania 32 şovu için 5 on 5 maç ayarlandı. 3 Nisan’daki şovun kickoff kısmındaki ikinci maçında Total Divas kadrosu (Brie Bella, Paige, Alicia Fox, Natalya ve Eva Marie) Team BAD and Blonde takımı (Naomi, Tamina, Lana, Emma, ve Summer Rae) karşısında Brie’nin Naomi’yi pes ettirmesi sonucu bu rezil maçı kazandı. Sonraki hafta SmackDown şovunda Becky Lynch ile arasında bir sözlü tartışma oldu, ikilinin feudu PPV'e taşınmadı fakat Payback 2016 sonrası Raw şovunda Emma, rakibi Becky Lynch'i eye poke yaptıktan sonra michinoku driver yapıp tuş etti.

Medya[değiştir | kaynağı değiştir]

Emma, WWE 2K15 oyununda DLC olarak, WWE 2K16’da normal karakter olarak bulunuyor.

Kişisel hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

2016’nın başından beri Zack Ryder ile sevgili olduğu biliniyor. Total Divas dizisinin birkaç bölümünde konuk olmuştur. YouTube’da yayınladığı “Taste of Tenille” adında bir yemek programı yapmaktadır.

Güreşi 8 yaşındayken abisinden öğrenmiştir. 13-15 yaşları arasında güreş antrenmanları yapmaya başlamıştır. İlk olarak Valentine ismi ile 2005’te PWA Australia’da görünmeye başlamıştır fakat omzundaki sakatlık nedeniyle güreşememiş, 2007’de maçlara çıkmaya başlamıştır. Birçok Avusturalyalı genç kız gibi o da Lance Strorm tarafından güreş dersleri alabilmek için 2007’de Kanada’ya taşınmıştır. İdol olarak gördüğü kişiler Stone Cold Steve Austin ve Thris Stratus’dur.

Güreşte[değiştir | kaynağı değiştir]

Başarıları[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Emma - WWE.com". WWE. 23 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Nisan 2015. 
 2. ^ a b Namako, Jason. "WWE NXT Results - 9/18/14 (Hideo Itami in-ring debut)". Wrestleview. 8 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Eylül 2014. 
 3. ^ James, Justin. "JAMES'S WWE SUPERSTARS REPORT 8/14: Adam Rose vs. Fandango, Emma vs. A. Fox Divas match". PWTorch. 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2014. 
 4. ^ a b c Namako, Jason. "WWE Superstars Results - 8/21/14 (Emma vs. Alicia Fox)". Wrestleview. 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2014. 
 5. ^ a b Namako, Jason. "WWE Superstars Results - 9/4/14 (Sin Cara vs. Gabriel)". Wrestleview. 26 Haziran 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2014. 
 6. ^ a b Trionfo, Richard (18 Kasım 2015). "WWE NXT REPORT: WOMEN'S TITLE MATCH, A LOT OF STUFF FOR NEXT WEEK, TAG CHAMPS IN ACTION, THE PLAN IS AFOOT, AND MORE". PWInsider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Kasım 2015. 
 7. ^ Trionfo, Richard (25 Kasım 2015). "#WWE #NXT REPORT: EVA MARIE VERSUS BAYLEY . . . DID THE IMPOSSIBLE HAPPEN?, A CONTRACT SIGNING, A LOT OF ATTACKS BEFORE AND AFTER MATCHES, AND MORE". PWInsider. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Kasım 2015. 
 8. ^ a b Trionfo, Richard (3 Aralık 2015). "WWE NXT REPORT: JOE VS. CIAMPA, MATCHES MADE OFFICIAL FOR TAKEOVER, WERE THE VAUDEVILLAINS READY WILLING AND GABLE?, AND MORE". PWInsider. 12 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Aralık 2015. 
 9. ^ a b c d Richard, Trionfo (2 Mart 2016). "WWE NXT REPORT: FINN BALOR VERSUS NEVILLE, EMMA IN ACTION, NEW MATCH FOR TORONTO, TGMTEL GETS A RUDE INTRODUCTION TO NXT, AND MORE". PWInsider. 13 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2016. 
 10. ^ Caldwell, James (2 Mayıs 2016). "5/2 WWE Raw Results – CALDWELL'S Complete Live TV Report". Pro Wrestling Torch. 6 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mayıs 2016. 
 11. ^ a b c d e f "Tenille". Online World of Wrestling. 4 Kasım 2012 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2016. 
 12. ^ "Hey @mslayel... My new friend #VenEMMA says it was nice to meet you! ;) #WWE #RAW #WWEBaltimore #EMMAlution". 22 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 13. ^ "Emma vs. Layla: Raw, April 21, 2014". 3 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 14. ^ Trionfo, Richard (8 Temmuz 2015). "WWE NXT REPORT: HIGHLIGHTS OF OWENS/BALOR, THE BFFs ARE BACK FOR ONE NIGHT, WHO ARE THE NUMBER ONE CONTENDERS FOR THE TAG TITLES?". PWInsider. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Mart 2016. 
 15. ^ Trionfo, Richard (1 Temmuz 2015). "WWE NXT REPORT: FINAL PART OF THE FINN BALOR VIDEO PACKAGE, JOE AND OWENS VERSUS BALOR AND RHYNO, BULL VERSUS A VENDING MACHINE, EVA WORKS OUT, AND MORE". PWInsider. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Temmuz 2015. 
 16. ^ Jason, Namako (30 Eylül 2015). "WWE NXT Results - 9/30/15 (Final TakeOver: Respect hype)". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 3 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Ekim 2015. 
 17. ^ a b c d e f g h i j Richard, Trionfo (16 Aralık 2015). "COMPLETE NXT TAKEOVER LONDON COVERAGE: FINN BALOR VERSUS SAMOA JOE, BAYLEY VERSUS NIA JAX, TAG TITLE MATCH, AND MORE". PWInsider. 13 Ekim 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Haziran 2016. 
 18. ^ a b c d Richard, Trionfo (16 Mart 2016). "WWE NXT REPORT: NUMBER ONE CONTENDERS FOR TAG TITLES, WOMEN'S TITLE MATCH ANNOUNCED, ZAYN HAS AN OPPONENT WHO KNOWS STRONG STYLE, AND MORE". PWInsider. 26 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2016. 
 19. ^ a b Trionfo, Richard (26 Ağustos 2015). "NXT IN BROOKLYN REPORT: FATAL FOUR WAY IN THE MAIN EVENT, BULL FIT, ENZO AND CASS GET A HEROES' WELCOME". PWInsider. 14 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 27 Ağustos 2015. 
 20. ^ a b Trionfo, Richard (20 Ocak 2016). "WWE NXT REPORT: THREE POSSIBLE NUMBER ONE CONTENDERS IN ACTION, CHAMPION AND CHALLENGER AS A TAG TEAM, AN NXT DEBUT, AND MORE". PWInsider. 12 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 21 Ocak 2016. 
 21. ^ David, Stephens (17 Şubat 2014). "WWE RAW Results - 2/17/14 (Randy Orton vs. Sheamus)". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 17 Mart 2016. 
 22. ^ Justin, James (27 Mart 2014). "JAMES'S WWE SUPERSTARS RESULTS 3/27: Emma vs. Summer Rae, another round of 3MB vs. Truth & Woods". Pro Wrestling Torch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 23. ^ Greg, Parks (14 Nisan 2016). "4/14 WWE Smackdown – Parks's Complete, Real-Time Report". Pro Wrestling Torch. 27 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mayıs 2016. 
 24. ^ Bobby, Melok. "WWE NXT results - July 22, 2015: Finn Bálor & Kevin Owens sign TakeOver contract, Eva Marie returns to ring". WWE.com. 5 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 25. ^ Jason, Namako (11 Haziran 2015). "WWE NXT Results - 6/10/15 (Samoa Joe in-ring debut)". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 15 Temmuz 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 3 Eylül 2015. 
 26. ^ "Summer Rae vs. Emma: WWE Main Event, April 11, 2015 (1:34)". WWE.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2015. 
 27. ^ "Emma vs. Layla: WWE Main Event, April 18, 2015 (1:57)". WWE.com. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Temmuz 2015. 
 28. ^ a b Richard, Trionfo (23 Mart 2016). "WWE NXT REPORT: SAMOA JOE SENDS A MESSAGE, BALOR VERSUS SWANN, EMMA VERSUS ASUKA, GARGANO IN ACTION". PWInsider. 21 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Mart 2016. 
 29. ^ Justin, James (4 Eylül 2014). "JAMES'S WWE SUPERSTARS REPORT 9/4: Sin Cara vs. Justin Gabriel main event, Emma gets A. Fox". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 30. ^ Richard, Trionfo (4 Eylül 2014). "WWE SUPERSTARS REPORT: AN 'NXT' MAIN EVENT; DIVAS REMATCH; VIDEO PACKAGES REMATCH". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 31. ^ Namako, Jason. "WWE Main Event Results - 7/15/14 (Sheamus-vs. The Miz)". Wrestleview. 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 14 Eylül 2014. 
 32. ^ "WWE Superstars Results – August 7, 2014". PWMania.com. 7 Ağustos 2014. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 16 Aralık 2014. Emma with a single leg trip and La Magistral for a near fall 
 33. ^ Bobby, Calloway (8 Ağustos 2014). "Cameron vs Emma". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 34. ^ Jason, Namako (25 Ekim 2013). "WWE NXT Results - 10/24/13 (Neville vs. Graves)". 8 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 35. ^ Bobby, Calloway (21 Şubat 2013). "Emma vs Summer Rae". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 36. ^ Justin, James (13 Temmuz 2013). "JAMES'S WWE NXT REPORT 7/10: Wyatts vs. Team Regal six-man main event, NXT Women's Title tourney continues, Generico (Zayn), Mason Ryan, set-up for Charlotte's debut". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 37. ^ Thomas, Hall (11 Temmuz 2013). "NXT Results – July 10, 2013". 4 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 38. ^ Adam, Martin (3 Şubat 2016). "WWE NXT Results - 2/3/16 (Balor vs. Crews headlines)". Slam! Sports. Canadian Online Explorer. 16 Şubat 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 39. ^ Cardwell, James (10 Şubat 2014). "CALDWELL'S WWE RAW RESULTS 2/10: Complete "virtual-time" coverage of live Raw - Orton vs. Cena, Bryan follow-up, Henry returns, Betty White, U.S. Title match, more from L.A." Pro Wrestling Torch. 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2016. 
 40. ^ Stephens, David. "WWE RAW Results - 2/17/14 (Randy Orton vs. Sheamus)". Wrestleview. 9 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Şubat 2014. 
 41. ^ "Emma – Divas". WWE.com. 4 Kasım 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Mart 2014. 
 42. ^ "Emma SHIMMER theme song". Cagematch. 13 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 43. ^ "WWE: #Emmalution (Emma) - Single". iTunes. 20 Nisan 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Şubat 2016. 
 44. ^ "Bayley vs. Emma: WWE NXT, May 27, 2015". 10 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 2 Mart 2016. 
 45. ^ "Chemical Mind (Guitronica)". firstcom MUSIC. 4 Mayıs 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mayıs 2015. 
 46. ^ "WWE: Real Deal (Emma) - Single". iTunes. 6 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Ağustos 2015. 
 47. ^ "ECCW Women's Championship history". 3 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 48. ^ Ciara. "Angrymarkette Spotlight: Tenille Tayla". 4 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 
 49. ^ "Paige Tops PWI Female 50". 14 Kasım 2014. 22 Ekim 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 20 Mayıs 2016. 
 50. ^ "Pro Wrestling Illustrated (PWI) Female 50 for 2014". 5 Mart 2016 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Temmuz 2015. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]