Emir Gamsızoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Emir Refik Gamsızoğlu
Genel bilgiler
Doğum adı Emir Refik Gamsızoğlu
Doğum İstanbul, Türkiye
Uyruk Türk
Tarzlar Klasik
Meslekler Piyanist, Besteci
Çalgılar Piyano
Etkin yılları 2004 - günümüz
Resmî site [2]

Emir Refik Gamsızoğlu (d. 1 Aralık 1973, İstanbul) Türk piyanist ve klasik müzik bestecisidir.

Biyografi[değiştir | kaynağı değiştir]

Emir Gamsızoğlu 1 Aralık 1973'te İstanbul'da doğdu.[1] Basketbol oynamaya okul takımında başladı. Önce Beşiktaş Genç Takımı'nda peşi sıra Teletaş A Takımı'da profesyonel oldu. Lakin maçta kalçası çatladı ve spor yaşamısona erdi.[2] 20 yaşındayken basketboldaki kariyerini bırakarak piyanoya başlayıp, Türkiye, Avrupa ve Amerika'da konserler veren ve eserleri seslendirilen bir klasik müzik piyanisti ve bestecisi olmuştur. Istanbul Devlet Konservatuvarı'ndaki eğitiminin ardından, çalışmalarını Devlet Sanatçısı, piyanist-besteci Hüseyin Sermet ile Paris'te sürdüren Gamsızoğlu'nun, Kasım 2001’de başladığı ve Memet Ali Alabora ile hazırlayıp sunduğu “Notada Yazmayanlar” isimli radyo programı, aynı isimle birçok değişik etkinliğe dönüşerek Türkiye’deki klasik müzik dünyasının yoğun ilgisini çekmiştir. Gamsızoğlu, Alabora ile birlikte yazar ve yayın kurulu üyesi olarak görev aldığı klasik müzik dergisi Andante’nin ilk sayısından itibaren, aynı isimle yazdıkları köşeleri ve birçok şehirde yaptıkları müzikli sohbetler ve konserlerle, klasik müziğin Türkiye’de daha çok insana ulaşması için çaba göstermektedir.

32. ve 33.İstanbul Müzik Festivali programında yer alan, Türkiye, Amerika, Almanya, Fransa, İtalya ve Romanya’da birçok konserde yer alan Gamsızoğlu solo çalışmalarının yanı sıra oda müziği konserleri için tanınmış müzisyenler tarafından davetler almakta ve kurucusu olduğu İstanbul Trio ile konserler vermektedir. Gamsızoğlu’nun beraber çaldığı müzisyenler arasında İngiliz viyolonselci Natalie Clein, İsrailli klarinetçi Chen Halevi, Fransız kemancı Marina Chiche ve Belcea Quartet bulunmaktadır.

Sessizlik insan ilişkilerinde en önemli silah. Sessizle iyi-kötü ilişki kuramazsınız. Klasik müziği, iyi silahlanmış bir topluluğa çalıyorsunuz. Beğenip beğenmediklerini anlamıyorsunuz. Maçta küfür de yiyebilirsiniz, müthiş coşku da alabilirsiniz. Her şey somut. Skora göre kazanan belli olur. Ama aynı eseri çalan dört piyanist için dört kişi farklı şeyler söyleyebilir

Emir Gamsızoğlu, [2]

2007'den bu yana New York'ta yaşayan Gamsızoğlu, West Village'ın efsanevi müzik kafesi Caffe Vivaldi'de düzenli olarak verdiği resitallerle downtown dinleyicisi ile buluşmaktadır. Piyanistliğinin yanında besteciliği ile de dikkat çeken Gamsızoğlu Pulitzer ödüllü besteci David Del Tredici ile çalışmalarını sürdürmekte ve kendi eserlerini tanınmış müzisyenlerle kaydedeceği yeni bir kayıt projesi için hazırlanmaktadır.

Emir Gamsızoğlu, Memet Ali Alabora ile 2009’dan beri, İş Sanat’ın davetiyle her ay bir Pazar günü “Çocuklar İçin Notada Yazmayanlar” söyleşisi gerçekleştirmektedir. Emir Gamsızoğlu, konser kariyerinin yanı sıra, eserler bestelemeyi, “Notada Yazmayanlar” müzikli söyleşilerini sürdürmekte ve New York’ta “Batı Yakasında” (Upper West Side) [3] yaşamaktadır. 25 Mayıs 2016'da İstanbul, Beylikdüzü'nde klasik müzik konseri verdi.

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Solo Piyano[değiştir | kaynağı değiştir]

Op.1, No.1 - Dribble Waltz (Top Sektirme Valsi) Kısa piyano parçası - 1995
Op.1, No.2 - Once upon a time Kısa piyano parçası - 1996
Op.1, No.3 - Drunk in Paris Kısa piyano parçası - 2004
Op.2, No.1 - Les Variations d'Heybeli Çeşitleme - 2011
Op.2, No.2 - E G E Kısa piyano parçası - 2011
Op.6 - Fuga Alla Turca Piyano için 24 Füg - 2012

Oda Müziği[değiştir | kaynağı değiştir]

Op.1, No.4 - Fantasy on Istanbul Tunes Müzikal şaka (klarinet, keman, çello ve piyano için) - 2006
Op.4, No.2 - Keman-Piyano Sonatı - 2006

Solo Çalgı ve Orkestra[değiştir | kaynağı değiştir]

Op.4, No.1 - Alla Turca ile Devr-i Alem (Alla Turca Around The World) Piyano ve orkestra için - 2012

Şan ve Piyano[değiştir | kaynağı değiştir]

Op.3, No.1 - Yağmur Bas ses için - 2011
Op.3, No.2 - Eda Bas ses için - 2012
Op.3, No.3 - Şaşırtmaca Bas ses için - 2012
Op.5, No.1 - Gidiyorum Bas ses için - 2011
Op.5, No.2 - Çöküyorum Bas ses için - 2012
Op.5, No.3 - Bizimkiler Bas ses için - 2012
Op.7, No.1 - İlkbahar Soprano ses için - 2012

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ isim=Emir Gamsızoğlu|Biography (İngilizce)
  2. ^ a b Aytalar, Ardıç (29 Ocak 2007). "20'sinden sonra piyanist oldu". Hürriyet. Erişim tarihi: 4 Eylül 2012. 
  3. ^ isim=Upper West Side|[1] (İngilizce)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]